Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Rozrywka i kultura 15 marca 2019

Pokaz filmów

Starachowickie Centrum Kultury

Starachowickie Centrum Kultury oraz Kino Kultura mają przyjemność zaprosić Państwa na niezwykle unikalne zdarzenie jakim będzie połączony pokaz filmów „Matka 24H” reż. Marcina Janosa Krawczyka oraz „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki. Pomiędzy seansami odbędzie się także spotkanie z autorem pierwszego dzieła poprowadzone przez panią Anitę Utnik – Wawszczak. Decyzja o projekcji łączonej to nie przypadek. Obie produkcje łączy przede wszystkim wspólny mianownik którym jest temat macierzyństwa. Jesteśmy przekonani że kompilacja taka zapewni widzom odpowiednio wysoki poziom doznań artystycznych i zasieje ogromną refleksje. Spotkanie z reżyserem filmu odbędzie się dzięki wsparciu starachowickich przedstawicieli Zakonu Rycerzy Kolumba.

 

Seans odbędzie się dnia 16 marca z następującym harmonogramem:

16:00 – Pokaz filmu „Matka 24H” reż. Marcin Janos Krawczyk (50min)

16:50 – Spotkanie z reżyserem – poprowadzi pani Anita Utnik – Wawszczak (30 – 40min)

17:30 – przerwa kawowa

18:00 – Pokaz filmu „Kafarnaum” reż. Nadine Labaki (120min)

 

CENY BILETÓW: 17 – 22zł w zależności od posiadanej zniżki (seniorzy 17zł)

Jest możliwe uczestniczenie wyłącznie w projekcji „Kafarnaum” według normalnego cennika kina.

 

KAFARNAUM (2018) Liban, reż. Nadine Labaki

Uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes, „Kafarnaum” sprowokował najgłośniejsze i najdłuższe (aż piętnastominutowe!) owacje podczas festiwalu. Kolejnym sukcesem okazała się nominacja do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Potężny ładunek emocjonalny, jaki detonuje na ekranie Nadine Labaki, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jej film pochłania, wstrząsa, porusza – i bywa, że doprowadza do łez. To zasługa nie tylko fantastycznego scenariusza, ale też odtwórcy głównej roli, Zejna Al Rafeea. Ten mały uchodźca z Syrii zagrał w filmie chłopca, który pozywa własnych rodziców za to, że nie byli w stanie zapewnić mu godnego życia. Dwunastoletni Zejn jest mieszkańcem bejruckich slumsów, odmalowanych w „Kafarnaum” z niezwykłą intensywnością. Zgodnie z tytułem, oznaczającym „chaos”, „bezład”, „gmatwaninę”, dzielnica uderza nadmiarem: rzeczy, ludzi, a przede wszystkim dzieci, niewinnych ofiar rzeczywistości społecznej oraz klasowych i ekonomicznych podziałów. Nadine Labaki (autorka doskonale znanego w Polsce „Karmelu”) staje w ich obronie i to dosłownie, wciela się bowiem w filmie w rolę adwokatki Zejna. Przed sądem chłopak odtwarza swoją historię, przywołuje dramatyczne wspomnienia, ale co najważniejsze: z pasją walczy o siebie i swoją przyszłość. To dziecko ma zdumiewającą odwagę, determinację i siłę, a przez „Kafarnaum” nawiguje go niezawodny moralny kompas, dzięki któremu odróżnia dobro od zła. Niezmordowany włóczęga, mały obrońca jeszcze mniejszych i słabszych, Zejn w pojedynkę rzuca wyzwanie niesprawiedliwości i krzywdzie. Przejmująco portretując dziecięcą solidarność, Labaki akcentuje, jak sama je nazywa, „drobne cuda”: serdeczne gesty, akty współczucia i miłości. To dzięki nim możliwe jest przetrwanie.

 

MATKA 24H (2012) Polska, reż. Marcin Janos Krawczyk

Ten niezwykły dokument to podróż w głąb ludzkich serc. Opowiada historię kopii Czarnej Madonny z Częstochowy – obrazu, który od 55 lat krąży po Polsce. Czarna Madonna gości w poszczególnych domach 24 godziny. Dla każdego z bohaterów jest to bardzo szczególny czas – wszakże kochająca, duchowa matka odwiedza ich dom. Historie przedstawiane są jedna po drugiej, w kontekście wiary lub jej braku, lecz przede wszystkim podążając za motywem przewodnim filmu – znaczeniem matki w życiu bohaterów. Film ma strukturę mozaikową: różnorodność postaci przedstawiona jest na tle zmieniających się pór roku.

 

MARCIN JANOS KRAWCZYK

Szerokiej publiczności znany jako aktor serialowy. Szczególnie z roli wikarego Antoniego Króla z serialu Plebania. Jak i jako finalista drugiej edycji programu Gwiazdy tańczą na lodzie. My jednak chcemy przedstawić go jako wybitnego polskiego dokumentalistę, absolwenta Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy, reżysera takich dzieł jak „Randez – Vous” czy „Sześć tygodni”. Tematy jakim Krawczyk przygląda się za pomocą obiektywu są ważne a aktualne w każdej części świata. „Matka 24H” również posiada wymowę bardzo uniwersalną. Pomimo tak mocno osadzonego wątku w naszej rzymsko – katolickiej kulturze, z filmu wartość są wstanie wynieść osoby spoza naszego kręgu kulturowego jak i osoby niewierzące.