Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Gazeta młodych 25 marca 2019

Dzień Technika w mateczniku Stara

ZSZ nr 2

Wysłuchanie wykładu i zwiedzanie wystawy samochodów ciężarowych STAR, to atrakcje, które czekały na uczniów ZSZ nr 2, kształcących się w zawodzie technik pojazdów samochodowych.

Szkolne obchody VI Dni Technika przybliżyły uczniom Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 historię produkcji starachowickich ciężarówek STAR, wytwarzanych w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach i będących jedną z ikon przemysłu czasów PRL. Wraz z opiekunami: Justyną Kosmalą i Magdaleną Tuz – Zieją wybrali się więc do starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki.

O legendzie Stara opowiedział uczniom Maciej Szlęzak, pracownik muzeum, a jednocześnie absolwent uczestniczącej w wycieczce szkoły. Młodzież obejrzała film na temat fabryki samochodów ciężarowych, wysłuchała wykładu o rodzajach i budowie silników, które podziwiali na wystawie muzealnej. Przy ekspozycji samochodów STAR, które przeszły do historii polskiej motoryzacji, dowiedzieli się natomiast sporo ciekawostek na ich temat. To była świetna lekcja o historii miasta.

(Inc.)