Strona główna / Gazeta młodych / Świętowali Tydzień Kultury Języka

Świętowali Tydzień Kultury Języka

W imprezę zaangażowanych było wiele instytucji kultury i nauki oraz szkół z całego regionu. W tym znamienitym gronie znalazł się również Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach, w którym Tydzień Kultury Języka obchodzono po raz 17. Święto miało na celu m.in. budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez udział w różnych formach ekspresji kulturalnej, a także kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.

W ramach obchodów zorganizowano Szkolny Konkurs Ortograficzny. Z zawiłościami ortografii polskiej zmagało się 29 uczniów klas I – III Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego. Szkolnym Mistrzem Ortografii został Kacper Szustakiewicz z klasy 1 int (technik informatyk), II miejsce przypadło Dawidowi Stachuczemu również z klasy 1 int oraz Patrycji Linek z klasy 2 brt (technik budownictwa i reklamy), III ex aequo zajęły Julia Lewandowska z klasy 2 pt (technik pojazdów samochodowych) oraz Kinga Mazur z 1 lt ( technik logistyk).

Przeprowadzony został również VI Szkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny. Z zadaniami z zakresu m.in. składni, semantyki, frazeologii czy fleksji zmierzyło się 23 „śmiałków”, a zwyciężył Krystian Szast z klasy 3 cet (technik mechatronik). II miejsce zajęli: Mikołaj Czapek z klasy 2 pt (technik pojazdów samochodowych) i Kinga Jeżewska z klasy 2 brt (technik organizacji reklamy), III zaś zajął Mateusz Pocheć z klasy 1int (technik informatyk).

W tym szczególnym tygodniu nie zabrakło również lekcji poświęconych poprawności i kulturze językowej, etykiecie w języku czy właściwej i skutecznej komunikacji. Świadome posługiwanie się językiem, to bowiem ważna umiejętność, pozwalająca nie tylko nawiązywać kontakty z innymi, ale również sprawniej się uczyć i uczestniczyć w szeroko rozumianej kulturze.

Organizatorkami XVII Tygodnia Kultury Języka w ZSZ nr 2, jak co roku, były nauczycielki języka polskiego: Grażyna Kmiotek i Donata Zielińska – Miśkiewicz.

(Inc.)

fot. Technikum nr 2

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *