Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Wieści z gmin 9 kwietnia 2019

Internet prawdę ci powie?

Gminna Biblioteka Publiczna im. Michała Basy w Pawłowie już po raz dziewiąty brała udział w kampanii Tygodnia z Internetem. Tematem spotkania była prawda czy fałsz? Co kryje się w informacji.

Młodzież klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie dowiedziała się na zajęciach, co to są informacje, skąd się biorą, do czego służą oraz jak ocenić ich prawdziwość. Podstawą zajęć była praktyka.

Na początek każda osoba z grupy miała za zadanie przedstawić się oraz podać o sobie dwie informacje: jedną prawdziwą, druga fałszywą. Zadaniem pozostałych było zweryfikowanie odpowiedzi z osobą przedstawiającą się. Kolejne ćwiczenie polegało na tym, że uczniom dano Informacje ze świata i mieli stwierdzić, czy są one wiarygodne, czy nie? Sprawdzali zgodność tytułu z treścią oraz wiarygodność miejsca, w którym informacja się ukazała. Na flipcharcie liderzy każdej z grup wypisywali prawdziwość oraz nieprawdziwość podanych informacji w artykułach.

Obejrzeli też wystąpienia”youtuberów”, autorytetów współczesnej młodzieży: Ukryte wiadomości w popularnych obrazach – autor Neksu, Czy to koniec Internetu? – autor Boxdel – to niektóre z obejrzanych filmików. W tym ćwiczeniu chodziło o wzbudzenie czujności oglądającego na wiarygodność autora oraz danych, które przedstawia.

Prowadzące zajęcia: Grażyna Cichoń i Ewa Czajkowska zaprezentowały dwie aplikacje online, przy pomocy których mogą zdobyć więcej informacji o wybranej osobie i jej aktywności w Internecie.

Młodzież na zajęciach uznała, że internet jest dobrem, z którego jednak trzeba uważnie korzystać, ponieważ, mimo posiadanej świadomości, że nie wszystko jest wiarygodne i prawdziwe, młodzież nie przywiązuje dużej wagi do selekcjonowania i sprawdzania prawdziwości informacji z Internetu.

(T.S)