Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 15 kwietnia 2019

Magiczny świat nauki

Zorganizowany już po raz ósmy w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Festiwal Nauki zgromadził tłumy. Szkoły i wystawcy zaprezentowali się wspaniale.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z Podzamcza, Świat Robotyki, Geopark Kielce, to goście Festiwalu Nauki, którzy zadbali o najbardziej wysmakowane naukowe gusta starachowickiej i okolicznej młodzieży. Nie zabrakło również szkolnych prezentacji, ale hitem i tak okazał fantastyczny naukowy konkurs.

O napięciu powierzchniowym mówiła mirzecka młodzież

Zadania, nauka, eksperyment – te hasła przyświecały młodym naukowcom, którzy z prawdziwą pasją i zaangażowaniem podeszli do tematu. W sali Kina Kotłownia roztaczali cudowny świat nauki przed oczami zafascynowanej publiczności. Rywalizowały dwuosobowe szkolne zespoły, w tym uczniowie klasy I z SP nr 10 i gimnazjaliści. Było tajemniczo, zjawiskowo i wybuchowo.

Wybuchowe wejście miały dzieciaki z „dziesiątki”

Pierwsze miejsce przyznano Monice Duś i Zuzannie Surdy ze Szkoły Podstawowej w Mircu za „Igranie z ogniem”. Klaudia Wybraniec i Marcin Walendzik z Gimnazjum nr 3 (opiekun Izabela Ponikowska) zajęli miejsce drugie z pokazem „Własności wody i jej roztworów”, a trzecie miejsce zajęli ponownie uczniowie z Mirca: Katarzyna Gralec i Krzysztof Duś za „Napięcie powierzchniowe”, przygotowani przez Annę Surdy – Pacek.

Naukowe ciekawostki czekały na każdym kroku

Wszyscy, którzy szukali wrażeń poza konkursem znaleźć je mogli na ciekawych prezentacjach popularnonaukowych z zakresu techniki, robotyki, fizyki, chemii, przyrody, geologii, plastyki, matematyki, przysposobienia obronnego i historii. Ekipa Geoparku zapraszała do odwiedzenia ogrodu botanicznego, wykorzystując do tego mikroskopy. Diana Szwagrzyk i Przemysław Borek z Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego zachęcali do udziału w meczu siatkówki w wykonaniu robotów, Zespół Szkół Zawodowych numer 1 popisywali się zaś w sztuce carvingu, czyli rzeźbieniu w owocach i warzywach. Nie zabrakło również stołu sekcyjnego i produkcyjnego, na którym powstawała pasta do zębów.

Ścigały się roboty

Muzeum Przyrody i Techniki kolejny raz okazało się miejscem idealnie nadającym się nie tylko do zwiedzania ale także do fascynacji światem nauki.

Młodzież chętnie brała udział w doświadczeniach

(Inc.)