Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Aktualności 15 kwietnia 2019

Młodzi samorządowcy łączą siły

Powstało ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodego Samorządu. W skład zarządu organizacji wszedł prezydent Starachowic Marek Materek. Stowarzyszenie ma być polem do wymiany doświadczeń i poglądów na temat zarządzania i kierunków rozwoju polskich miast i gmin.

  – Zmieniamy samorząd na lepsze! Jesteśmy młodzi, energiczni i służymy naszym Małym Ojczyznom – informuje prezydent Starachowic. – Jednoczymy się, by stać się partnerem do dialogu, głosem młodego samorządu. Zapraszamy wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych do wspólnego działania.

Stowarzyszenie powołano podczas V Kongresu Młodego Samorządu, organizacja na obecną chwilę zrzesza 40 członków: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych jednostek samorządu terytorialnego, którzy po raz pierwszy objęli mandat i złożyli ślubowanie przed ukończeniem 36 roku życia.

W skład Zarządu stowarzyszenia weszli: Bartosz Romowicz burmistrz Ustrzyk Dolnych – prezes, Piotr Lewandowski burmistrz miasta Duszniki Zdrój – wiceprezes, Dawid Litwin wójt gminy Potęgowo – wiceprezes, Artur Ciecierski burmistrz Zakroczymia – sekretarz, Marek Materek prezydent miasta Starachowice – członek zarządu, Maciej Sitarek burmistrz Lidzbarka Welskiego – członek zarządu, Jarosław Perzyński burmistrz miasta Sierpc – członek zarządu,

Sam młody samorząd, jak mówią uczestnicy Kongresu, liczy w tym momencie 172 wójtów, burmistrzów i prezydentów, większość z nich została wybrana ponownie na drugą kadencję. Podobnie jak prezydent Starachowic Marek Materek, który w 2014 roku, wygrywając wybory samorządowe, został najmłodszym prezydentem w kraju. Cztery lata jego urzędowania pokazały, że sprostał wyzwaniom i oczekiwaniom, jakie przed młodym samorządowcem postawili mieszkańcy Starachowic. W kolejnych wyborach w roku 2918 uzyskał reelekcję w pierwszej turze zdobywając 17 777 głosów, tj. 84,42 %.

Młodzi samorządowcy łączą siły, bo – jak twierdzą – wspólne działanie daje zawsze więcej korzyści i możliwości do pracy na rzecz lokalnych społeczności. Do polityki chcą wprowadzić  nową jakość, której podstawą będzie dialog.

– Chcemy wymieniać się poglądami oraz dobrymi doświadczeniami, a także chcemy uczyć się od siebie wzajemnie i współpracować na rzecz rozwoju naszych samorządów – informuje prezydent Starachowic Marek Materek. – Chcemy być jeszcze bardziej słyszalnym głosem samorządu a także partnerem do rozmów z rządem i parlamentem na tematy, które nas dotyczą. W ciągu minionych 5 lat, kiedy odbywały się Kongresy Młodego Samorządu, za każdym razem podejmowaliśmy różne tematy, wypracowując konkretne postulaty, jednak ten głos rozmywał się gdzieś w przestrzeni publicznej dlatego, że nie było takiego gremium. Współpracujemy ponad podziałami politycznymi, w stowarzyszeniu są osoby bezpartyjne, które nie należą do żadnego ugrupowania ale także są osoby, które pełnią swoje funkcje i jednocześnie należą do różnych ugrupowań: do Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, do partii Wiosna Roberta Biedronia i do innych ugrupowań działających w naszym kraju. Formuła ta jest otwarta dla wszystkich samorządowców.

Młodzi samorządowcy dotychczas spotykali się raz w roku podczas kolejnych kongresów, teraz planują, aby tych spotkań było przynajmniej kilka w ciągu roku, choć – jak sami przyznają – ze względu na liczne obowiązki, może być trudno. Jak mówi prezydent Materek, młodzi samorządowcy dzięki mediom społecznościowym, pozostają w ciągłym kontakcie i za ich pośrednictwem dyskutują i analizują różne problemy, które wbrew pozorom są bardzo podobne, obojętnie której części Polski dotyczą.

 

fot. UM