Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
W numerze 23 kwietnia 2019

Iłżeckie palmy wielkanocne

Jak co roku Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Regionalne w Iłży byli organizatorem konkursu związanego z tradycją Świąt Wielkanocnych na wykonanie palmy wielkanocnej.

W konkursie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej z Iłży i Seredzic oraz Samorządowego Przedszkola  i Niepublicznego Przedszkola „Bajkowy Dworek”. Miał na celu przede wszystkim kultywowanie obyczajów i tradycji oraz kształtowanie u dzieci oraz młodzieży wrażliwości na piękno. Na konkurs wpłynęło 23 palmy jako prace klasowe, wykonane pod kierunkiem nauczycieli  i opiekunów tych placówek. Nawiązując do form tradycyjnych palm z iłżeckiego terenu, do ich wykonania wykorzystano przede wszystkim suszone trawy, bazie, borówki, barwinek, bibułę. Wykonane palmy zdobiły Kościół Farny w Iłży oraz Seredzicach w obrzędzie Niedzieli Palmowej w tych kościołach.

Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują uczniom za udział w konkursie a nauczycielom i opiekunom za pomoc w wykonaniu tych prac. Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie okolicznościowych dyplomów oraz nagród odbyło się podczas Iłżeckiego Jarmarku Wielkanocnego.

 

(az)