20.5 C
Starachowice
środa, 12/08/2020
Strona główna Wieści z gmin Wąchock "Nakręceni do działania"

„Nakręceni do działania”


 Z udziałem władz miasta: przewodniczącego Rady Miejskiej Wąchocka Adriana Malinowskiego i wiceburmistrza Sebastiana Staniszewskiego, obradowało I Forum Organizacji Samorządowych, którego partnerem była Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry”.

– Ważnym punktem obrad zapisanym hasłowo – Poznajmy się – była wzajemna prezentacja uczestników. Najczęściej występowali prezesi lub członkowie zarządów stowarzyszeń, przybliżając zebranym najważniejsze informacje o swoich działaniach, podejmowanych inicjatywach, sukcesach, dobrych praktykach, ilościach zrealizowanych projektów i pozyskanych funduszach. Po dwóch godzinach prezentacji wyłonił się z tego imponujący obraz dorobku społeczeństwa obywatelskiego gminy Wąchock – mówi prowadzący obrady i inicjator spotkania, dyrektor MGOK Marian Susfał.

– Aktywność mieszkańców jest widoczna i dotyczy różnych dziedzin życia, odpowiada na potrzeby środowisk, realizację zainteresowań i pasji. Nawet uzupełnia obowiązki państwa w zakresie bezpieczeństwa, jak w przypadku działań druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Przekrój programowy, terytorialny i czas działania jest urozmaicony. Tak więc wśród sektora pozarządowego Gminy Wąchock mamy stowarzyszenia ze stuletnią historią – OSP Wąchock, czy 33-letnie Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka i tak młode jak powstałe w 2019 r. Stowarzyszenie „Aktywni dzieciom” z Wielkiej Wsi – dodaje.

Ważnym punktem obrad było wskazanie źródeł finansowania organizacji pozarządowych. Problem ten omówił wiceburmistrz Sebastian Staniszewski, przybliżając program współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi i wielkość środków finansowych na zadania zlecane organizacjom NGO. Źródłem pozyskiwania funduszy jest też Lokalna Grupa Działania Wokół Łysej Góry, której Gmina Wąchock jest jednym z 7 członków. Aktualne nabory na konkursy grantowe LGD przedstawiła natomiast dyrektor biura Lucyna Micek.

Gościem forum był również przedstawiciel Kielecko-Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, mentor Krzysztof Poleski, który zadeklarował współpracę i pomoc organizacjom pozarządowym.

Inicjatywa zorganizowania Forum była odpowiedzią na zgłaszane potrzeby środowiska pozarządowego.

 

(az)

Poprzedni artykułZielona energia dla Ziemi
Następny artykułZginęli na nieludzkiej ziemi
[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x