Strona główna / Wieści z gmin / Coraz bliższy e-urząd

Coraz bliższy e-urząd

 

Projekt „Rozwój e-usług w gminach Mirzec i Wąchock”, którego liderem jest gmina Mirzec, będzie kosztował 1.228.606 zł, a 1.044.315 zł, to unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość projektu dla gminy Mirzec to 835.530,97 złotych, przy czym wysokość unijnego dofinansowania to 710.201,32 złotych. Wartość projektu w gminie Wąchock to 393.075,25 złotego, a wysokość dofinansowania to 334.113,97 złotych. Ma poprawić jakość i dostępność e-usług w obu gminach. Mieszkańcy bez wychodzenia z domu będą mogli składać elektronicznie dokumenty na przykład w ewidencji mieszkańców czy księgowości budżetowej. Możliwe stanie się monitorowanie przez Internet stanu swojej sprawy w urzędzie. Dzięki usłudze e-obywatel mieszkańcy gmin Mirzec i Wąchock będą mieć elektroniczny dostęp do swojego konta, poprzez które w łatwy sposób sprawdzą na przykład kwoty podatków do zapłaty za dany rok, raty płatności podatku, raty płatności za odbiór odpadów. Dodatkowo system będzie mógł komunikować się z mieszkańcami dzięki spersonalizowanej usłudze e-obywatel System Powiadomień SMS. mieszkaniec może otrzymywać wiadomości SMS przeznaczone tylko dla niego, na przykład z przypomnieniem o racie płatności podatku. Urząd Gminy w Mircu zyska licencję elektronicznego obiegu dokumentów,  licencję księgowości podatkowej. W Urzędzie Gminy powstanie zapasowa serwerownia, a pracownicy Urzędu Gminy przejdą odpowiednie szkolenia.

Zmiany czekają też rodziców dzieci uczących się w szkołach w gminach Mirzec i Wąchock, którzy będą mogli kontrolować postępy dziecka w nauce dzięki e-dziennikom. W każdej klasie, w której odbywają się lekcje, zostanie ustawiony komputer z systemem – dziennik elektroniczny. Projekt zakłada zakup w tym celu 94 komputerów. Nauczyciel podczas lekcji po zalogowaniu się do systemu będzie mógł umieszczać w dzienniku uwagi na temat ucznia, jego oceny czy nieobecności. Te adnotacje będą mogli niemal natychmiast zobaczyć rodzice dziecka – już bez czekania na wywiadówkę. Zanim dzienniki elektroniczne będą funkcjonować, 139 nauczycieli, 8 administratorów i 8 sekretarzy będzie musiało odbyć szkolenia z ich obsługi.

Funkcję menadżera pełnić będzie warszawska firma „Negri” Marcin Melon, która będzie zajmować się między innymi przygotowaniem i prowadzeniem wszystkich postępowań. Gmina Mirzec zapłaci za to 24.000 zł.

(A.M.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *