Strona główna / Wieści z gmin / Technologie informacyjno – komunikacyjne normą
Uroczyste przecięcie wstęgi

Technologie informacyjno – komunikacyjne normą

 

Zaproszonych na uroczystość gości witali uczniowie klasy V: Ola Łoboda, Ola Stępień, Olaf Serafin, Klaudia Ząbecka, Wiktora Bębas, Paweł Celuch, Bartek Kucharczyk, Bartek Zaborski, Mikołaj Jędrasek, Zuzia Spadło i Ada Spadło. A na uroczystość przybyli:  przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, zastępca dyrektora biura wojewody świętokrzyskiego Teresa Daszkowska, Michał Zatorski – prezes Akademii Przedsiębiorczości w Starachowicach, która koordynowała projekt, dyrektorki szkół z gminy, nauczyciele i uczniowie.

Szczegółowe założenia projektu przedstawiła koordynująca go Sylwia Pocheć. Wyposażenie pracowni w szkołach w Osinach, Trębowcu, Tychowie Nowym, Tychowie Starym, Mircu, Małyszynie, Gadce i Jagodnem kosztowało 748.376 złotych. Zakupiony został sprzęt: komputery wraz z oprogramowaniem dla uczniów, laptopy dla nauczycieli, serwery, monitory dotykowe, kserokopiarki, skanery, drukarki, tablice interaktywne, projektory, wizualizery, programy edukacyjne i rehabilitacyjne, programy zabezpieczające, systemy do zarządzania siecią, wybudowana została sieć. Do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Jagodnem zakupiono trzy interaktywne roboty. Dodatkowo program „TAK dla TIK w gminie Mirzec” obejmuje utworzenie w każdej szkole stanowiska do samodzielnej pracy ucznia wyposażonego w komputer stacjonarny ze stałym łączem internetowym. Wójt Mirosław Seweryn podkreśli, że dzięki projektowi otwierają się dla wszystkich uczniów w szkołach gminy Mirzec nowe możliwości, natomiast prezes Zatorski mówił, jak ważne jest nauczanie technologii informacyjno – komunikacyjnych od najmłodszych klas szkoły podstawowej dla późniejszego odnalezienia się na rynku pracy.

Wstęgę do nowej pracowni przecięli samorządowcy z Dawidem Gawlasem, uczniem II klasy Szkoły Podstawowej w Mircu i można było podziwiać prezentację możliwości nowego sprzętu przygotowaną przez uczniów mirzeckiej podstawówki, przygotowali się pod kierunkiem Anny Dudek oraz Doroty Zagajnej: Bartosz Głowacki, Igor Serafin, Dominik i Dawid Gawlasowie, Kacper Szczepanowski, Ignacy Michałków, Hubert Gralec, Artur Gwoździkowski, Wojciech Krzak. Roboty interaktywne zakupione przez szkołę poza programem „Tak dla TIK” zaprezentowali natomiast Nikola Bernacka i Mateusz Pyzowski.

Gmina do projektu nie dołożyła nawet złotówki z własnego budżetu. Oszacowany był na 2.036.521,20 zł, a 1.731.043,02 zł to unijne dofinansowanie, 63.306,18 zł dotacja krajowa. Obejmował utworzenie i wyposażenie w sprzęt komputerowy ośmiu pracowni informatycznych w każdej szkole w gminie Mirzec, szkolenia, studia podyplomowe i warsztaty dla 81 nauczycieli z gminy oraz zajęcia dokształcające (w tym z robotyki i programowania) dla 576 uczniów z gminy Mirzec. Wkład  Gminy Mirzec, to wynajem sal na zajęcia dla uczniów. Zakończenie projektu przewidziane jest na koniec czerwca 2020 roku.

Interaktywne roboty i ich piloci
Uroczyste przecięcie wstęgi
Chłopcy z satysfakcją prezentowali możliwości nowego sprzętu
Gości witali uczniowie

(ika)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *