Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Gazeta młodych 29 kwietnia 2019

Zagraniczne staże uczniów

ZSZ nr 3

Projekt "Krok po kroku sięgamy po europejskie kwalifikacje zawodowe" cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. W jego ramach dwa tygodnie kwietnia spędzili w hiszpańskiej Walencji.

 

Program Erasmus+, finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, to dla młodych stażystów okazja, by poznać organizację i strukturę specjalistycznych zakładów pracy w Hiszpanii, zdobyć cenną wiedzę i umiejętności, które wzbogacą ich kwalifikacje zawodowe oraz podniosą szanse na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.

Ośmiu uczniów klasy operator maszyn skrawających poznawało tajniki obsługi praktycznej urządzeń takich, jak tokarka czy frezarka w firmach: Berbegal oraz Creaciones Cabrejas, które produkują elementy metalowe dla różnych sektorów gospodarki. W firmie Motor Village, świadczącej pełen zakres usług motoryzacyjnych, doświadczenie zawodowe zdobywało czterech uczniów klasy elektromechanik pojazdów samochodowych. Chłopcy prowadzili czynności związane z diagnostyką komputerową aut, analizą usterek a także ich naprawą. W zawodzie mechanika pojazdów samochodowych praktyczne umiejętności doskonaliło czterech uczniów w firmach: Automotion oraz Perez Y Torrado. Mieli okazję do przeprowadzania napraw aut różnych marek, diagnostyki uszkodzeń, demontażu i montażu części pojazdów.

Wyjazd na praktyki zagraniczne był okazją również do poznania obcego kraju, odmiennej kultury, nauki języka, zwiedzania Walencji oraz okolic. Byli w Cuenco –  historycznym mieście pełnym krętych uliczek, z których rozciąga się niesamowity widok na wąwozy rzek Huecar i Jucar. Wycieczkę zwieńczyła wizyta w Zaklętym Mieście, czyli parku pełnym geologicznych tworów o najróżniejszych kształtach. Kolejne atrakcje to pokaz delfinów w Oceanarium, spacer po parku miejskim leżącym w dawnym korycie rzeki Turia, czy też zwiedzanie Starego Miasta.

Bogatsi o nowe doświadczenia, praktyczne umiejętności i profesjonalną wiedzę na pewno jeszcze długo będą wspominać pobyt w gościnnej Hiszpanii.

(A.M.)