Strona główna / W numerze / Radni interpelowali, problemy są

Radni interpelowali, problemy są

 

Zdaniem radnego  Krzysztofa Zuby, nauczyciele nie odczuli wsparcia ze strony włodarzy w porównaniu z innymi miastami, gdzie prezydenci wspierali ich, choćby dobrym słowem. Pytał też, co urząd planuje w sprawie wypłaty wynagrodzeń dla strajkujących nauczycieli.  Wiceprezydent Ewa Skiba nie zgodziła się z oceną, bo – jak powiedziała – ona również spotkała się ze strajkującymi nauczycielami i związkami zawodowymi.

Radny Dariusz Lipiec zwrócił uwagę na fakt, że sprawę wynagrodzenia za strajk reguluje ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, która mówi, że za strajk pieniądze się nie należą. Ale jak dodał, w kwestiach, których ustawa nie reguluje, prawo interpretuje się na korzyść strony słabszej. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i kodeks pracy dopuszcza podpisanie porozumienia postrajkowego, w którym można zawrzeć klauzulę dotyczącą wypłaty. Do tego celu potrzebna jest jednak zgoda organu prowadzącego. Dlatego jest szansa na niepotrącenia wynagrodzeń nauczycieli.

– Dlaczego? Bo nauczyciel w tym strajku, a mówię to jako dyrektor szkoły, nie upominał się jedynie o swoje wynagrodzenie, upominał się o godność nauczyciela, o autorytet – dodał.

W imieniu swoim i radnego Krzysztofa Różyckiego interpelację złożył radny Mariusz Konarski. Dotyczyła  problemu kanalizacji sanitarnej i burzowej w obrębie bloku  przy ulicy Żeromskiego 5.

– Jak twierdzą mieszkańcy, oba te kanały są połączone jednym odpływem. Przy obfitych opadach deszczu, woda zalewająca kanał burzowy powoduje cofnięcie się ścieków sanitarnych do bloku. Zalewane są piwnice, poziom ścieków sięga nawet 50 cm, nie mówiąc o przykrym zapachu unoszącym się nie tylko w piwnicach, ale i na klatkach schodowych – mówił radny i zaapelował, by PWiK sprawdziło stan kanalizacji burzowej oraz sanitarnej i stwierdziło, czy możliwa jest jej przebudowa.

Z prośbą o wykonanie podjazdu dla wózków w ciągu schodów łączących ulicę 1 Maja z Fabryczną zwrócił się radny Włodzimierz Orkisz, uzasadniając, że będzie to ogromnym ułatwieniem dla rodziców małych dzieci. Pytał również, czy dokumentacja remontów domów na osiedlu Wzgórze jest kompletna i które budynki będą remontowane w pierwszej kolejności.

Na problem nurtujący mieszkańców osiedla Michałów, dotyczący remontu ulicy Lempe i remontu mostu zwróciła uwagę radna Marta Zięba. Powiedziała, że ludzie z niecierpliwością czekają na prace modernizacyjne i pytają, czy w tym roku doczekają się rozpoczęcia robót. Interesowało ją również, czy Gmina Starachowice daje zgodę na korzystanie z terenu w okolicy torów przy ulicy Kornatka na tzw. offroady (sport motorowy polegający na jeżdżeniu specjalnie przygotowanym samochodem po nieutwardzonych drogach – przyp. red.).

Przewodniczący RM Michał Walendzik, w imieniu mieszkańców, powrócił do tematu parkowania samochodów w okolicy zakładu MAN Bus. W związku z informacją, że ma tam powstać stacja benzynowa, zdaniem mieszkańców, problem z parkowaniem będzie jeszcze większy. Zaapelował więc, by kolejny raz powrócić do rozmów i szukać rozwiązania tej sytuacji.

Radni odpowiedzi na swoje interpelacje otrzymają w formie pisemnej.

 

 

(azab)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *