Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Wieści z gmin 6 maja 2019

Najmłodsi o narodowych symbolach

Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipiu dba, aby już jej najmłodsi wychowankowie znali polskie symbole narodowe i uczyli się szacunku i miłości do swej ojczyzny.

Wychowanie w miłości do ojczyzny,  kultywowaniu polskich tradycji i szacunku do twórców Niepodległej jest elementem nauki już na etapie edukacji przedszkolnej. Postawy, które kształtuje się w dzieciach w tym wieku towarzyszą im bowiem praktycznie przez całe życie.

W oddziale przedszkolnym PSP w Lipiu wychowanie w duchu patriotycznym jest bardzo ważne. Przedszkolaki wymieniają nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznają symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywają wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientują się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.

Kreatywna nauczycielka z przedszkola – Magdalena Orczyk, uczy je przez zabawę. Dzieci dostają kolorowy papier i same robią flagi, kotyliony, wstążki, a przy okazji się uczą. Nie zaczyna zajęć od wykładu i hasła: teraz będziemy poznawać symbole narodowe! Najpierw dzieci wykonują prace plastyczne, dowiadują się, dlaczego to robią, dlaczego jest to ważne, dlaczego poświęcamy temu czas. Im młodsze dzieci, tym chętniej angażują się w takie działania, bo lubią kreatywne zajęcia manualne.

(spl)