Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Wieści z gmin 6 maja 2019

Niezwykły gość

W Jagodnem

W Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem odbyło się spotkanie z pracownikiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

Najmłodszy doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, Kacper Łasocha gościł w  Muzeum w Jagodnem. Wygłosił wykład pt. „Po co zabawy w zderzanie hadronów ?”, prezentując słuchaczom 25 kwietnia br. miejsce, gdzie znajduje się największa maszyna świata – Wielki Zderzacz Hadronów. W umieszczonym ponad 100 m pod ziemią tunelu o kształcie obwarzanka, mającego 27 km długości, zamontowano urządzenie rozpędzające do prędkości bliskiej prędkości światła, dwie przeciwbieżne wiązki protonów i zderzające je po to, by badać powstające w trakcie tego procesu najmniejsze, elementarne cegiełki materii. Spotkanie z Kacprem Łasochą poprowadziła Jagoda Rafalska-Kawalec. Gościli na nim m.in. wójt Mirosław Seweryn – patron cyklu „Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi”, znakomity matematyk i nauczyciel Barbara Janiec oraz pracownik biblioteki Pedagogicznej w Starachowicach Aldona Adamczyk.

Badania prowadzone w CERN-ie mają nie tylko wymiar teoretyczny, dzięki nim powstało m.in. jedno z najnowocześniejszych urządzeń do leczenia nowotworów – cyklotron protonowy. W Polsce jest jeden taki przyrząd w Centrum Cyklotronowym Bronowice w Krakowie. Pozwala napromieniowywać nowotwór z niezwykłą precyzją, dzięki czemu można likwidować raka w oku lub mózgu, nie uszkadzając sąsiednich komórek.

14 i 15 września br. CERN organizuje Dni Otwarte, w trakcie których można zobaczyć z bliska Wielki Zderzacz Hadronów.

(A.M.)

fot. Jacek Rafalski