13.9 C
Starachowice
piątek, 5 czerwca 2020
Strona główna Aktualności Powołają komitet obrony i będą zbierać pieniądze na szkołę

Powołają komitet obrony i będą zbierać pieniądze na szkołę

  Zapowiadane przeniesienia Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach do budynku Gimnazjum nr 3 na ul. Leśnej napotkało sprzeciwy i już w styczniu br. prezydent Marek Materek ze starostą Piotrem Babickim gwarantowali, że w roku szkolnym 2019/20 nauka w ZSZ nr 3 odbywać się będzie w dotychczasowej siedzibie przy ul. Szkolnej. Tymczasowo więc temat wydawał się nieaktualny, a jednak 25 kwietnia br. na sesyjnych obradach Rady Powiatu powrócił.

Zaczęło się od pytania radnej Agnieszki Kuś o to, czy Zarząd Powiatu zabezpieczył pieniądze w budżecie na remont hali sportowej przy ZSZ nr 3, który został zalecony przez starachowicki Sanepid.

– Na tym etapie nie zabezpieczamy funduszy na remont hali. Decyzja o tym, czy w przyszłym roku szkoła będzie w tej samej lokalizacji zapadnie do końca roku i wówczas będziemy podejmować decyzję o tym, czy kontynuować remonty w szkole, czy też nie będzie to konieczne – odpowiedział jej starosta Piotr Babicki.

Zdaniem opozycji, Zarząd Powiatu, nie wykonując remontu sprawia wrażenie, jakby nieoficjalne decyzje o wyprowadzce ZSZ nr 3 z ulicy Szkolnej już zapadły.

– Nie widzimy powodu przenosin czy zamiany budynków. Powiat ma swoje i ma gdzie przenosić placówki. Nie ma racjonalnego powodu. Gmina ma swoje interesy, my mamy swoje – mówiły radne klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Zalecenia Sanepidu są do końca grudnia, Jeżeli będzie decyzja dotycząca przeniesienia szkoły, to nie wiem, czy ta szkoła miałaby być przeniesione w styczniu, czy też od stycznia do września będzie funkcjonowała bez zgody Sanepidu – mówiła radna Agnieszka Kuś.

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski  tłumaczył, że powiat nie dysponuje takimi środkami, jakie na remonty w oświacie są potrzebne. Koszty wszystkich prac to 700 000 zł.

– Wykonanie prac remontowych w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 dotyczących hali sportowej w zakresie wynikającym z zaleceń Sanepidu, to kwota 145 tysięcy zł. Kolejne prace (wymiana rynien) to około 20 tysięcy. Razem 165 tysięcy. (…) Fakt, że do końca grudnia zawieszono postępowanie w Sanepidzie, daje możliwość wykonania tych prac później. Musimy pamiętać, że wiele prac i zaleceń w innych placówkach wyznacza nam termin realizacji na koniec sierpnia – poinformował wicestarosta.

Piotr Babicki doprecyzował, że „decyzja o przeniesieniu szkoły nie zapadła, ale nie jest  wykluczona”.

– Mamy ograniczenia finansowe. Nie chcemy podejmować takich działań i zobowiązań, które mogłyby nas od tej ewentualnej decyzji oddalać – dodał.

– Są niepokojące głosy „na mieście”, że wszystko zmierza ku temu, by zlikwidować ZSZ nr 3 lub częściowo przenieść do ZSZ nr 1 – mówiła Agnieszka Kuś.

Radna Joanna Główka poinformowała natomiast o spotkaniu, w którym uczestniczyła, na którym młodzież, rodzice oraz nauczyciele mówili o planach utworzenia komitetu i zbiórkę pieniędzy na remont szkoły przy ulicy Szkolnej.

– Jeżeli powiat nie ma dla swoich szkół pieniędzy, to młodzież ma zamiar je zbierać. Stworzymy komitet obrony szkoły i będzie zbiórka – powiedziała.

– Niepokoi fakt, że z tematu przeniesienia szkoły do obiektywnie lepszego budynku przechodzimy płynnie do likwidacji szkoły. Uważam, że jeżeli będziemy dyskutować na temat, w jakiej formie i kto miałby składać się na remont szkoły w kontekście tego, że burzymy jej tradycję, to nie tędy droga. To są za daleko idące insynuacje – stwierdził starosta Babicki.

(azab)

fot. ZSZ nr 3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Koronawirus

Koronawirus: od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 181 mieszkańców naszego powiatu

W popołudniowym, czwartkowym (4 czerwca) komunikacie poinformowano o 4 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. W naszym regionie odnotowano dziś łącznie 9 zachorowań.  Wśród...