Strona główna Wieści z gmin Strażackie święto

Strażackie święto

Poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Mirzec oraz delegacje strażaków przemaszerowały w Dniu Św. Floriana sprzed remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mircu do kościoła p.w. świętego Leonarda w Mircu ma mszę świętą, którą koncelebrował ks. Henryk Wólczyński, kapelan strażaków z powiatu starachowickiego. W liturgii uczestniczyli także strażacy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Mirzec Kacper Nobis i Antoni Staszałek oraz prezes OSP Mirzec Zygmunt Sołtykiewicz, który zaśpiewał psalm.

Na placu przed Urzędem Gminy w Mircu przybyłych przywitał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn. Wśród gości byli też starszy brygadier Wiesław Ungier, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, przewodniczący Rady Gminy w Mircu Jan Zawisza, radny powiatowy Dariusz Stachowicz, sołtysi, dyrektorzy szkół oraz rodziny strażaków ochotników. W czasie uroczystości OSP w Mircu otrzymało samochód, który został ufundowany przez samorząd województwa świętokrzyskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Nowy samochód marki renault ma moc 285 KM, napęd 4 x 4 o łącznej dopuszczalnej masie do 16 ton, jest wyposażony między innymi w zbiornik wodny o pojemności 4500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 450 litrów, działko wodno-pianowe, autopompę dwuzakresową, wyciągarkę elektryczną, systemy łączności radiowej oraz elektropneumatyczny maszt oświetleniowy umożliwiający doświetlenie miejsca prowadzenia akcji ratowniczej. Koszt zakupu to ponad 840 tys. złotych, przy czym 550 tysięcy złotych to dofinansowanie ze środków unijnych na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwanie ich skutków. Został zakupiony w ramach projektu unijnego „Poprawa funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego i przeciwdziałanie zagrożeniom w gminie Mirzec. Wkład własny gminy wyniósł 290 tys. zł  Samochód poświęcił ksiądz wikariusz Paweł Bańkowski, a kluczyki do wozu przekazali strażakom:  poseł Krzysztof Lipiec, wojewoda Agata Wojtyszek, marszałek Andrzej Bętkowski oraz wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Dzień Strażaka był też okazją do uhonorowania druhów. Odznaki za wysługę lat otrzymali Stanisław Mech, Mirosław Szot i Kamil Idźkiewicz. Goście podkreślali w okolicznościowych wystąpieniach, jak ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców jest trud ponoszony przez strażaków ochotników, dziękowali im za ofiarną służbę, gratulowali otrzymanych samochodów oraz odznaczeń. Głos zabrał też wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, który powiedział, że przekazany 4 maja samochód pożarniczy jest pierwszym, który w tym roku trafił do ochotników z terenu gminy Mirzec. Wkrótce nowe wozy bojowe zostaną przekazane ochotnikom w Gadce i Tychowie Starym.

Marszałek Andrzej Bętkowski na ręce druha Zygmunta Sołtykiewicza przekazał wizerunek świętego Floriana, patrona strażaków

Strażacy z Mirca otrzymali fabrycznie nowy średni samochód strażacki, a dotychczas użytkowany w Mircu otrzymali strażacy z Osin, natomiast wóz z Osin trafił do ochotników z Jagodnego

(az)

 

 

Poprzedni artykułNowy Krzyż w Przymiarkach
Następny artykułWalenczak (cz. VI)
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x