16.1 C
Starachowice
sobota, 11/07/2020
Strona główna W numerze Dobra passa czy systematyczna praca? A może jedno i drugie...

Dobra passa czy systematyczna praca? A może jedno i drugie…

Chór Kameralny „Portamento” śpiewa w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach od roku 1992, a założony i prowadzony jest przez Bożenę Magdalenę Mrózek. Zmieniający się skład osobowy chóru ma wpływ również jego brzmienie, ale wieloletnie doświadczenie dyrygenta oraz zaangażowanie chórzystek pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego zespołu.

Bieżący rok kalendarzowy bardzo dobrze rozpoczął się dla młodych chórzystek – na II Konkursie Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” w Kałkowie – Godowie chór otrzymał wyróżnienie i nagrodę Starosty Starachowickiego (styczeń 2019). Kolejne laury otrzymał chór „Portamento” w kwietniu (13.04.2019) podczas XIII Regionalnego Konkursu Chórów Akademii Chóralnej – Śpiewająca Polska, gdzie jury przyznało dziewczętom Złoty Dyplom, wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki, oraz nagrody pozaregulaminowe: Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury – Agnieszki Lasek – Piwarskiej – za najciekawsze interpretacje utworów konkursowych i jedną z czterech nagród wojewody świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek.

Chór Portamento w Pacanowie

Niezwykle owocny dla chóru był  (przypomnijmy) wyjazd do Bydgoszczy na II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Chóralny  „Musica in Urbe” (27-28.04.2019). Tym razem pojechało 12 dziewcząt, które prezentowały program konkursowy w kategorii – zespoły wokalne. Jury tworzyli pracownicy naukowi Akademii Muzycznych: prof. dr hab. Janusz Stanecki i dr hab. Renata Szerafin – Wójtowicz z AM w Bydgoszczy, prof. dr hab. Aleksandra Paszek – Trefon z AM w Katowicach oraz dr hab. Dawid Ber z AM w Łodzi. Zespół Wokalny Chóru „Portamento” zaprezentował pięć utworów: „Bring me little water Sylvie” w aranżacji Moiry Smiley, „Sing we and chant it” Thomasa Morley`a, „Vivat musica” Piotra Jańczaka (kompozytor bydgoski), „Dobranoc” Stanisława Moniuszki  w opr. Ireny Pfeiffer, „Jubilate Deo” Fabio Albertiego. Dziewczęta miały również możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych podczas dwóch koncertów festiwalowych: repertuar o tematyce świeckiej w Domu Polskim w Bydgoszczy i repertuar o tematyce sakralnej w Kościele p.w. Narodzenia NMP w Osielsku. Koncerty te dały również szansę zachęcenia słuchaczy do odwiedzenia powiatu starachowickiego oraz przekazania materiałów promocyjnych naszego powiatu. Koncert finałowy odbył się w Kościele św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy. Każdy chór zaprezentował jeden utwór wskazany przez jurorów, a po koncercie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Zespół Wokalny Chóru „Portamento” otrzymał: Złoty Dyplom w kategorii zespoły wokalne (95 pkt. – był to drugi wynik konkursu!!!!), Nagrodę specjalną Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Bydgoszczy za wykonanie utworu kompozytora polskiego – „Dobranoc” Stanisława Moniuszki, Nagrodę specjalną kierownika katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Katowicach  prof. dr hab. Aleksandry Paszek – Trefon w postaci koncertu w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz zwolnienia z opłaty akredytacyjnej w Międzynarodowym Konkursie „Gaude Cantem” w Bielsku – Białej;  natomiast dyrygent zespołu, Bożena Magdalena Mrózek, otrzymała nagrodę dla najlepszego dyrygenta II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego „Musica in Urbe”. To była ogromna radość dla zespołu, który w Bydgoszczy śpiewał w składzie:  Klaudia Wdowiarz, Zuzanna Jasztal, Kinga Klepacz, Julia Lefek, Klaudia Tatarek, Wiktoria Fudalej, Natalia Kosmala, Wiktoria Cygan, Alicja Surdy, Karina Tatarek, Patrycja Juszczyk, Julia Wolańska.

Z nagrodą w Bydgoszczy

Rok 2019 to Rok Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora. W całym kraju odbywają się koncerty, festiwale i konkursy muzyki tego kompozytora. Jednym z nich był konkurs organizowany w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie p.n. „Moniuszko – twórca romantyczny”. Tu również wśród uczestników konkursu był Chór Kameralny „Portamento”. Nieco zmieniony skład chóru (13 osób) wykonał, zgodnie z regulaminem, dwa utwory Moniuszki: „Arię Skołuby” w opracowaniu na chór jednorodny Romana I. Drozda (akompaniament przygotował dla chóru Piotr Mrózek) oraz „Dobranoc” w opracowaniu I. Pfeiffer – a`cappella. Jury w składzie: dr hab. Agnieszka Franków – Żelazny, dyrektor programowy projektu Akademia Chóralna, chórmistrz, Akademia Muzyczna we Wrocławiu; Magdalena Idzik, śpiewaczka – mezzosopran, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wojciech Lipiński, Instytut Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach  przyznało Chórowi „Portamento” II miejsce w kategorii zespoły wokalne i chóry. Tym razem do zdobycia nagrody dla chóru przyczyniły się: Zuzanna Jasztal, Kinga Klepacz, Julia Lefek, Natalia Sowula, Amelia Sepioło, Klaudia Tatarek, Wiktoria Fudalej, Natalia Kosmala, Wiktoria Cygan, Alicja Surdy, Karina Tatarek, Patrycja Juszczyk, Julia Wolańska. Chór został zaproszony również do udziału w Koncercie galowym, który odbędzie się w Sali Kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej 9 czerwca br. o godz. 17:00. Już dzisiaj zapraszamy rodziny dziewcząt, naszych przyjaciół i starachowickich melomanów.

XIII Regionalny Konkurs Chórów – świętokrzyskie

– Przed chórem jeszcze dwa ważne wydarzenia artystyczne przed wakacjami – w maju wyjeżdżamy do miejscowości Bar na Ukrainie, gdzie odbędą się kolejne Dni Kultury Polskiej oraz uroczystości związane z jubileuszami: 30 lat Stowarzyszenia Polaków w Barze oraz 20 lat zespołów artystycznych działających przy Stowarzyszeniu, m.in. chóru młodzieżowego „Młode Liście”, z którym chór „Portamento” utrzymuje od wielu lat przyjacielskie artystyczne kontakty. Zostałyśmy też zaproszone do udziału w Koncercie Finałowym projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska, który odbędzie się 22 czerwca br. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Czeka nas więc jeszcze bardzo dużo pracy!!! Mamy również plany na jesień – najważniejszy to ewentualny udział w Międzynarodowym Konkursie „Gaude Cantem” w Bielsku – Białej i koncert w Akademii Muzycznej w Katowicach (realizacja nagrody przyznanej przez prof. A. Paszek – Trefon), Koncert familijny w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. A co się jeszcze wydarzy??? Mamy wiele pomysłów więc czas pokaże, czy damy radę wszystkie zrealizować. Tradycyjnie już – zapraszam serdecznie na zajęcia chóru dziewczęta od szóstej klasy szkoły podstawowej do pierwszej szkół ponadpodstawowych. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: środa i sobota lub piątek i sobota (w zależności od możliwości głosowych, wieku, itp.). Każdy, kto umie mówić, może również śpiewać!!!! Czasami trzeba trochę więcej poćwiczyć! Wszystkiego uczymy się na próbach, ale jest możliwość indywidualnych zajęć dla chórzystek, zwłaszcza na początkowym etapie współpracy. Zapraszamy: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Gliniana 10a (aktualny budynek III Liceum Ogólnokształcącego), Starachowice; tel. 41- 274-31-32. Proszę pamiętać, że technika wokalna jest jedna dla różnych rodzajów muzyki. Nawet osoby, które pragną rozwijać swoje zdolności indywidualnie mogą zacząć od zajęć zespołowych. Przykładów jest wiele wśród osobowości świata muzycznego – piosenkarzy i śpiewaków. Wiele dziewcząt wywodzących się z chóru „Portamento” realizuje się w solowej karierze wokalnej zarówno w muzyce „rozrywkowej”, jak i klasycznej. Przyjdź, spróbuj, przekonaj się, że to nic strasznego jeśli chcesz coś konkretnego osiągnąć!” – zachęca dr Bożena Magdalena Mrózek, dyrygent chóru.

(mm)

 

Poprzedni artykułKlub Wiejski „Niwy” otwarty
Następny artykułNa innych łamach
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: w starachowickim szpitalu przebywa 46 pacjentów

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (10 lipca) komunikacie potwierdziło 265 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w...
0
Dodaj komentarzx
()
x