5 C
Starachowice
niedziela, 1/11/2020
Strona główna Aktualności Czy krzyże będą przeniesione?

Czy krzyże będą przeniesione?

– Czy prawdą jest, że (podczas spotkań Komitetu Rewitalizacji – przyp. red.) była sprawa Trzech Krzyży? Mieszkańcy Starachowic mówią, że chodzą pogłoski, co bardzo niepokoi ludzi, że pan prezydent zamierza coś zrobić z Trzema Krzyżami? Przenieść, usunąć, czy coś w tym stylu. Czy była o tym mowa? – pytała radna klubu Prawa i Sprawiedliwości w powiecie Jerzego Materka, który uczestniczył w spotkaniach zespołu ds. rewitalizacji.

W odpowiedzi usłyszała, że Jerzy Materek nic o tym nie wie, bo podczas jego obecności na spotkaniu taka deklaracja nie padła.

– Panie starosto, czy nie byłoby zasadnym, aby na takie spotkania szedł ktoś inny. Tak z ludzkiego punktu widzenia, moralnego, żeby na to spotkanie rewitalizacji poszła inna osoba z Zarządu. To by lepiej wyglądało – sugerowała radna.

– Komitet Rewitalizacji w Urzędzie Miejskim powstał w momencie, kiedy pojawił się Gminny Program Rewitalizacji. My, jako Starostwo, dostaliśmy zaproszenie do stałego uczestnictwa w pracach komitetu. Stąd obecność pana Jerzego Materka. Nie jest to pierwsze spotkanie komitetu rewitalizacji, w którym uczestniczymy jako obserwatorzy – odpowiedział starosta Piotr Babicki.

Czy takie plany są brane pod uwagę? – zapytaliśmy rzecznika UM, Iwonę Tamiołło.

– Nie jest to prawdą, pan prezydent nie planuje i nigdy nie planował przeniesienia Trzech Krzyży, które górują nad starachowickim wiaduktem – odpowiedziała Gazecie pani rzecznik.

Stanowisko w tej sprawie przesłał GAZECIE przewodniczący Komitetu Rewitalizacji na lata 2017 – 2020, Sebastian Markowski.

– Od początku prac komitetu, naszym priorytetem jest nawiązanie dialogu i współpracy przy wspólnym stole do rozmów o rewitalizacji miasta Starachowice, które są też nierozerwalną częścią powiatu starachowickiego. Mieszkańców nie interesuje, czy droga lub obszar przestrzeni publicznej na terenie miasta jest własnością powiatu czy miasta, a często też tej wiedzy nie posiadają, kto jest w jakiej części właścicielem gruntów. Dlatego współpraca w zakresie nadchodzących zmian rewitalizacji obszarów miasta powinna ściśle wiązać i uzupełniać się poprzez współpracę miasta i powiatu oraz innych podmiotów które mogą i są zapraszane przez Komitet Rewitalizacji na spotkania. Pełnią oni rolę ekspertów, obserwatorów. Nadmieniam, że od początku prac Komitetu Rewitalizacji zostały wysyłane zaproszenia do Starostwa Powiatowego w Starachowicach, zapraszające członków zarządu do udziału w spotkaniach, jednak pozostały bez odpowiedzi i nikt – niestety – tej współpracy nie nawiązał. Natomiast sytuacja się zmieniła po objęciu stanowiska przez Starostę Powiatu Starachowickiego Pana Piotra Babickiego oraz członka Zarządu Starostwa Powiatowego w Starachowicach Pana Jerzego Materka, który odpowiedział na zaproszenie i uczestniczy w spotkaniach komitetu, co owocuje wzorową współpracą. (…) Nigdy na komitecie rewitalizacji nie był poruszany temat Osiedla Trzech Krzyży, gdyż nie należy do obszaru rewitalizacji – czytamy w otrzymanym piśmie.

Prezydent Marek Materek powiedział natomiast, że jedynym tematem, który zlecał pracownikom w sprawie „Trzech Krzyży”, było rozpoznanie, ile kosztowałoby ich podświetlenie.

(azab)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x