Strona główna / W numerze / „Job shadowing” nauczycieli

„Job shadowing” nauczycieli

W ramach projektu ” Krok po kroku sięgamy po europejskie kwalifikacje zawodowe” dwunastoosobowa grupa nauczycieli kształcenia zawodowego z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 uczestniczyła w tygodniowym szkoleniu w Portugalii. Projekt realizowany jest  w ramach  programu Erasmus+, a finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W ramach mobilności nauczyciele spotkali się z władzami miasta Povoa de Varzim, zapoznając się ze specyfiką systemu edukacji portugalskiej, zasadami organizacji szkoleń zawodowych, kształcenia ustawicznego oraz zagadnieniami bezrobocia w Portugalii. Odbyli też staże w różnych placówkach kształcenia w zależności od nauczanych przedmiotów, co pozwoliło im na obserwacje praktyk pedagogicznych, metod pracy z zakresu gastronomii, elektrotechniki, fryzjerstwa i informatyki.

Miłym zaskoczeniem i doświadczeniem dla nauczycieli był showcooking w Escola Professional de Esposende, gdzie uczniowie, pod fachowym okiem swoich mentorów, przygotowali regionalne potrawy połączone z profesjonalną obsługą.

Wyjazd do Portugalii nie ograniczał się jedynie do zdobywania kwalifikacji zawodowych, ale był też okazją do poznania obcego kraju, odmiennej kultury, nauki języka. Nasi nauczyciele poznali historię miasta Povoade Varzim w Muzeum miejskim, zwiedzili Porto – Stare Miasto sklasyfikowane jako Światowe Dziedzictwo Kultury UNESCO, sanktuarium fatimskie oraz Aveiro nazywane Wenecją Portugalii. Wrócili z certyfikatami i dokumentami Europass – Mobilność.

(zs)

fot. ZSZ nr 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *