Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Brody 11 czerwca 2019

Testowanie czystości wody

Zalew Brody

Badania naukowe określające czystość wody i przyczynę zanieczyszczeń zalewu brodzkiego trwają pona 1,5 roku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył na ten cel 400 tys. zł. Dzięki szczegółowym analizom chemicznym, zostanie opracowany program walki z zanieczyszczeniem akwenu.

Głównym problemem zbiornika wodnego  w Brodach jest wysokie stężenie związków organicznych fosforu i azotu, które są naturalnym nawozem dla glonów i powodują ich masowe namnażanie zwane zakwitem wody. Zjawisko to jest zabójcze dla ryb i innych organizmów ekosystemu wodnego, bo pozbawia ich tlenu, powoduje procesy gnilne, uaktywniając toksyny. Tak zanieczyszczona woda nie nadaje się niestety również do kąpieli, co ogranicza turystyczne walory tego miejsca. Zjawisko to jest powodowane zwiększającym się dopływem substancji organicznych i mineralnych w efekcie działalności człowieka np.: nawozy mineralne czy nieoczyszczone ścieki komunalne.

Na przełomie maja i czerwca br. na powierzchni zalewu zamontowane zostaną boje pomiarowe. Podstawowe znaczenie będą mieć wyniki stężeń zanieczyszczeń wpływających z pięciu strumieni zasilających zbiornik. W czerwcu br. zarządca akwenu –  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, ogłosi natomiast przetarg na opracowanie programu walki z zanieczyszczeniem zalewu. Wykonawca będzie musiał wdrożyć metody, które ograniczą zanieczyszczenie, a także sporządzić plan zarybienia na okres 5 lat. Badania potrwają do 30 listopada 2020 roku, ale wstępne ich wyniki będą znane jeszcze w tym roku.

(gm)

fot. www.fotogmina.pl, źródło: FB/Zalew Brody Iłżeckie