Strona główna / W numerze / Wiesław Myśliwski honorowym obywatelem Starachowic? Wnioskował o to na ostatnich sesyjnych obradach radny Bronisław Paluch.

Wiesław Myśliwski honorowym obywatelem Starachowic? Wnioskował o to na ostatnich sesyjnych obradach radny Bronisław Paluch.

Nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Starachowic, dwukrotnemu laureatowi Nagrody Literackiej „Nike”, pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu tak motywował radny.

– Jest najwybitniejszym polskim pisarzem doby obecnej. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Z listu Wiesława Myśliwskiego z 6 maja 2014 r. wiadomo, że pisarz mieszkał kiedyś w Starachowicach. O tym okresie swojego życia pisał tak: „W dzieciństwie mieszkałem w Starachowicach od 1935 roku, potem z przerwami w okresie okupacji, chyba do roku 1943. Najpierw w kamiennych domach, ulica nazywała się wówczas – o ile mnie pamięć nie myli – Robotnicza, później na tak zwanej Majówce, w czterorodzinnych białych domach, nie wiem, czy stoją do dziś. Mój ojciec pracował wówczas w zakładach zbrojeniowych na stanowisku tzw. buchaltera – uzasadniał radny Paluch, przypominając, że w październiku 2014 r. pisarz odwiedził Starachowice, spotykając się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej z czytelnikami.

– Była to uczta intelektualna przedniej próby. W drugim dniu pobytu w naszym mieście odbył sentymentalny spacer po miejscach, gdzie mieszkał jako dziecko. Wspólnie z żoną Wacławą, z dużym zainteresowaniem zapoznał się ze zbiorami Muzeum Przyrody i Techniki – Ekomuzem im. prof. Jana Pazdura. Obecne Starachowice bardzo mu się podobały – dodał.

(azab)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *