Strona główna / Wieści z gmin / Trenowali kondycję na wakacje

Trenowali kondycję na wakacje

W Nowej Słupi, po przekonaniu się, że posąg Emeryka nie przesunął się „o ziarnko piasku”, uczniowie wyruszyli do Puszczy Jodłowej, by osiągnąć szczyt Łysej Góry. Pogoda sprzyjała, było bardzo ciepło, więc maszerowali raźno i nikt nie narzekał na zmęczenie. Po drodze słuchali informacji wychowawczyń na temat wędrówek po górach i szukania szlaków. W klasztorze na Świętym Krzyżu młodzi turyści zwiedzili piękną bazylikę, wspięli się na wieżę widokową i podziwiali Gołoborze.

Czerwonym szlakiem, który zidentyfikowali samodzielnie, dotarli do Huty Szklanej, gdzie odwiedzili Osadę Średniowieczną. Podróż w czasie bardzo się spodobała uczennicom i uczniom, tym bardziej że w osadzie można było wszystkiego dotknąć i obejrzeć z bliska. Dzieci odwiedziły mieszkańców wioski. Zaczęły od warsztatów tkackich, podczas których nie tylko dowiedziały się o tym jak z lnu powstaje płótno i do czego służą krosna, ale też nauczyły się wyplatać kolorowe bransoletki, zabrane potem na pamiątkę – relacjonują GAZECIE organizatorki wyprawy, Krystyna Kwiecień i Katarzyna Wlazłowska.

Za chwile pójdą królewskim szlakiem

Trafili też do chaty zielarki, gdzie pokrzepili się aromatyczną herbatką i zjedli pyszne podpłomyki. Odwiedzili też garncarkę, szewca, cieślę i kowala. W każdej z chat mogli przyjrzeć się jak wyglądało życie w średniowieczu, jak ludzie mieszkali i jak wykonywali swoją pracę. Z wielkim żalem opuszczali więc to magiczne miejsce.

Wycieczka bardzo im się spodobała zaplanowali, że w nowym roku szkolnym znowu powędrują na świętokrzyskie szlaki, by zdobyć najwyższy okoliczny szczyt, Łysicę.

fot. SP Adamów

(kw)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *