11.4 C
Starachowice
czwartek, 9/07/2020
Strona główna Wieści z gmin Pamiętajmy o legendach

Pamiętajmy o legendach

Postać legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego i Armii Krajowej związana jest z Ziemią Iłżecką i świętokrzyską. Urodził się w Małomierzycach pod Iłżą, gdzie w 11. rocznicę jego śmierci odprawiona została w kościele „partyzancka” msza święta w intencji Generała i jego podkomendnych. Gościem honorowym była córka bohatera Teresa Heda – Snopkiewicz.
Ceremoniał wprowadzania pocztów sztandarowych prowadził ppłk. ds. Wojciech Fabian ze Światowej Federacji Polskich Kombatantów. W uroczystości uczestniczyli: poseł Dariusz Bąk, władze gminy Iłża i Nadleśnictwa Marcule, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele wielu organizacji, sympatycy historii oraz mieszkańcy Małomierzyc i Chwałowic. W nabożeństwie uczestniczyli również uczniowie klasy mundurowej LO w Chwałowicach ze sztandarem szkoły.
Teresa Heda – Snopkiewicz, ppłk. ds. Wojciech Fabian, kpt. Tadeusz Sułowski – kombatant z oddziału „Szarego” wraz z historykiem Ryszardem Wójcikiem spotkali się w CKZiU w Chwałowicach z uczniami: Olą Bębenek i Przemkiem Siarzyńskim, startującymi w Ogólnopolskim Konkursie „Żołnierze w służbie historii”. Pod opieką nauczycielki Renaty Bieleckiej przedstawiają w nim zasługi generała brygady Antoniego Hedy „Szarego”.
Ola i Przemek 13 czerwca, w imieniny Antoniego, poprowadzili dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży „żywą lekcję historii”, śladami iłżeckich miejsc pamięci bohatera. Przypomnieli młodszym kolegom o jego wyjątkowych zdolnościach strategicznych i dowódczych w walce z okupantem, brawurowych akcjach rozbicia więzień w Starachowicach, Końskich i Kielcach i niezłomnej postawie po II wojnie światowej. Pod pomnikiem generała Antoniego Hedy „Szarego” w Iłży zaploneły znicze.
(R. B.)

Przy pomniku generała

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x