Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Informator UM 1 lipca 2019

Spółdzielcy z Niemiec z wizytą w Starachowicach

Delegacja Spółdzielni Mieszkaniowej "Elbstrom" z Wittenberge w Niemczech gościła w Starachowicach. Panowie odwiedzili m.in. Urząd Miejski, gdzie spotkali się z prezydentem miasta Markiem Materkiem i jego zastępczynią Ewą Skibą.

Niemieccy spółdzielcy do Starachowic przyjechali na zaproszenie Zarządu Spółdzielni Lokatorsko – Własnościowej „Wanacja”. Podczas spotkania w urzędzie gospodarze przedstawili gościom informację o mieście, prezentując m.in. zrealizowane w ostatnich latach inwestycje. Podczas dyskusji okazało się, że zarówno w Polsce, jak i w Niemczech występuje ten sam problem związany z brakiem rzemieślników, fachowców takich jak malarze, ślusarze, murarze… Spółdzielcy z Niemiec, jak podkreślili, co dwa lata goszczą w naszym mieście i jak zauważyli  podczas kolejnych wizyt dostrzegają kolejne, pozytywne zmiany.

Międzynarodowa współpraca pomiędzy spółdzielcami z Wittenberge i ze Starachowic trwa od blisko 40 lat

Międzynarodowa współpraca pomiędzy spółdzielcami z Wittenberge i ze Starachowic trwa od blisko 40 lat. Zapoczątkowana została przez przedstawicieli Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a od 1990 roku kontynuowana przez jest Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko – Własnościową „Wanacja” na czele z jej prezesem Stanisławem Bzymkiem. Kilkudziesięcioletnia  współpraca pomiędzy spółdzielcami dotyczy wymiany doświadczeń z zakresu problemów spółdzielczości mieszkaniowej niemieckiej i polskiej, takich jak remonty zasobów mieszkaniowych, bieżące utrzymanie zasobów mieszkaniowych (eksploatacja), sprawy ogrzewania mieszkań i rozliczenia z tego tytułu, utrzymanie zieleni i jej konserwacja, remonty infrastruktury osiedlowej, małej architektury, obsługa spraw bieżących dla mieszkańców, działalność wśród osób starszych, działalność kulturalna i społeczna, utrzymanie placów zabaw i terenów rekreacyjnych. Jest również miejsce na prezentowanie obydwu miast, ich rozwoju, firm w nich działających oraz ośrodków kultury i muzeów.

Delegacja Spółdzielni Mieszkaniowej „Elbstrom” z Wittenberge w Niemczech gościła w Starachowicach

fot. UM Starachowice