Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Bezpieczeństwo 8 lipca 2019

Ku przestrodze…

Zagrożenia czyhające w sieci - coraz więcej się o nich mówi, nasza świadomość wciąż wzrasta, a oszuści wykazują się... coraz większą kreatywnością. W ciągu ostatnich miesięcy popularna wśród internetowych złodziei stała się metoda "na BLIK-a".

 

Na czym ona właściwie polega? Ofiara otrzymuje na Facebooku wiadomość z prośbą o podanie kodu BLIK. Zapewne nie byłaby taka skora do dzielenia się tą informacją, gdyby nie fakt, że nadawcą jest ktoś „bliski”. Znajomy prosi o pomoc przy dokonaniu płatności (tu możliwe są różne scenariusze, ale zazwyczaj opisywana sytuacja jest pilna i nieprzewidziana). Ofiara decyduje się więc na pożyczenie pieniędzy, wierząc, że otrzyma później przelew na konto z odpowiednią kwotą… A później odkrywa, że jest uboższa o kilkaset złotych. a żaden znajomy nigdy nie prosił jej o taką przysługę.

Jakim cudem? Oszuści bardzo przekonująco podszywają się pod znajomych swych ofiar i w ten sposób wyłudzają pieniądze. Nasza czytelniczka również otrzymała taką podejrzaną wiadomość. Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej konwersacji oraz zachowania czujności. Niestety, nasza chęć spełnienia dobrego uczynku może zostać przez kogoś perfidnie wykorzystana.

(ds)