Strona główna / Aktualności / Wystartował rozszerzony program 500+

Wystartował rozszerzony program 500+

 

 

Kryterium dochodowe zostało zniesione od 1 lipca br. i świadczenie „500+” przysługuje wszystkim dzieciom, które nie ukończyły 18. roku życia. Jakie jest zainteresowanie rozszerzonym programem „500+” w Starachowicach? Kontaktujemy się w tej sprawie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Okazuje się, że w ciągu dwóch dni od uruchomienia elektronicznego naboru, do starachowickiego systemu wpłynęło już ok. 600 wniosków o przyznanie świadczenia.

Czy to dużo, czy mało? Na razie powinniśmy się wstrzymać z osądem. Nabór dopiero wystartował i trudno na chwilę obecną wydać jakąś sensowną ocenę. Można bowiem przyjąć trzy scenariusze. Albo większość zainteresowanych uznała, że chce jak najszybciej złożyć wnioski i już się zarejestrowała… albo jest zupełnie odwrotnie i lwia część ubiegających się o „500+” zaczeka na ostatnią chwilę. Istnieje też ewentualność, że napływ wniosków do starachowickiego MOPS-u będzie dość harmonijny. Dowiemy się tego w kolejnych tygodniach.

Trzeba też mieć na uwadze, że mówimy wyłącznie o wnioskach składanych online. Nabór drogą tradycyjną rozpocznie się dopiero 1 sierpnia br.

Z informacji praktycznych: jak złożyć wniosek o „500+” przez internet? Sposobów jest kilka. Po pierwsze, za pomocą kanałów bankowości elektronicznej. Na stronie www starachowickiego MOPS-u znajduje się wykaz banków umożliwiających wnioskowanie o przyznanie poszczególnych świadczeń wychowawczych. Warto się z nią zapoznać. Wniosek można zarejestrować również przez portal Emp@tia i przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zainteresowaniem wśród starachowiczan cieszy się również rządowy program „Dobry Start”. Do 2 lipca br. w bazie MOPS-u zarejestrowano 192 wnioski ubiegających się o finansowe wsparcie.

Dla niewtajemniczonych: pomoc z programu „Dobry Start” przysługuje raz do roku. Jest skierowana do uczniów, którzy nie ukończyli – uwaga! – 20. roku życia, a także uczniów niepełnosprawnych, którzy mają mniej niż 24 lata. Wysokość świadczenia wynosi 300 zł.

„Dobry Start” przysługuje wszystkim rodzinom, w których są uczące się dzieci. Program nie obejmuje jednak przedszkolaków oraz dzieci odbywających roczne przygotowanie przedszkolne. Tak jak w przypadku rozszerzonego programu „500+”, kryteria dochodów nie są brane pod uwagę.

Wniosek można już złożyć online albo za pomocą strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia będzie też można składać je w formie papierowej. W tym celu należy udać się do Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub – w przypadku ubiegania się o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej – do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

(das)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *