Strona główna / W numerze / XX spotkanie młodzieży II LO z uczniami Friedrich Harkort Schule z Herdecke

XX spotkanie młodzieży II LO z uczniami Friedrich Harkort Schule z Herdecke

 

 

Przyjazd grupy młodzieży niemieckiej do naszego miasta był rewizytą pierwszej części wymiany uczniowskiej, która zorganizowana została w Niemczech w marcu br.  pod kierunkiem nauczycielki j. niemieckiego Katarzyny Gutowskiej–Lipiec. W pierwszym dniu pobytu w Polsce grupa młodzieży zwiedziła zamek w Chęcinach, renesansową perełkę Chęcin – kamienicę Niemczówkę oraz poznała historię regionu chęcińskiego. Następnego dnia wszyscy uczestnicy wymiany zostali powitani przez dyrektora II LO Tadeusza Szczepańskiego, zwiedzili szkołę oraz uczestniczyli wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z Polski, w zajęciach lekcyjnych.

Podczas kilkudniowego pobytu w Starachowicach młodzież polska i niemiecka zwiedziła nasze miasto, poznała jego historię i kulturę. Chętni uczniowie z obu szkół wzięli udział we mszy świętej odprawionej w XVII-wiecznym kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy. Grupa młodzieży wraz ze swoimi opiekunami wzięła także udział w rozgrywkach sportowych, które zostały zorganizowane w budynku szkolnym II LO.

Uczestnicy wymiany mieli też okazję spędzić niezapomniane chwile w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Ciekawym przeżyciem było zwiedzanie z pokładu amerykańskiego schoolbusa malowniczego parku safari, w którym zobaczyć można było kilkadziesiąt gatunków zwierząt zarówno tych rodzimych, jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów. Zwiedzanie Parku Dinozaurów oraz przeniesienie się do podwodnego świata ogromnych gadów w Prehistorycznym Oceanarium wywarło na młodzieży ogromne wrażenie. Dopełnieniem pobytu w Bałtowie była zabawa w Parku Rozrywki, a w szczególności przejazd rollcoasterem.

Kolejny dzień to wyjazd do Lublina. Młodzież polsko-niemiecka oraz ich opiekunowie doznali przejmujących chwil podczas zwiedzania dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, poznając jego historię, a także losy więzionych tam osób. Uczestnicy wymiany zwiedzili Lublin, w tym jego najważniejsze zabytki m.in.: Rynek Starego Miasta, Ratusz, Bramę Krakowską i Grodzką, Plac Po Farze oraz Zamek Lubelski, którego historia sięga XII wieku.

Grupa młodzieży z II LO i FHS wybrała się również do Zakopanego. Zwiedzili miasto, a w nim m.in.: stary kościół i cmentarz na Pęksowym Brzysku, nietypową atrakcję jaką jest domek stojący na dachu; podziwiali także słynną Wielką Krokiew. Niecodziennym przeżyciem był wjazd młodzieży kolejką na Gubałówkę oraz zjazd wyciągiem krzesełkowym na Polanę Szymoszkową, z której  mogli podziwiać piękno polskich Tatr i rozkoszować się spokojem oraz ciszą. Z przewodnikiem górskim odbyli wędrówkę do Doliny Strążyskiej, która urzekła wszystkich swoim pięknem. Po kilkugodzinnym spacerze młodzież wraz z opiekunami relaksowała się w Termach Chochołowskich. Wieczorna dyskoteka zakończyła pobyt grupy w górskiej stolicy Polski.

Ostatnim punktem programu wymiany była podróż do Krakowa. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili m.in: Wawel, poznali historię Krakowa i władców polskich. Duże wrażenie na naszych gościach wywarł Rynek Główny wraz Kościołem Mariackim i Sukiennicami.

– Spotkania młodzieży ze „Staszica” i szkoły z Herdecke są realizowane dzięki wieloletniemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za co w imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję także, że współpraca między II LO w Starachowicach a FHS w Herdecke oraz przyjaźń obu organizatorek będą trwała przez długie lata – powiedziała Gazecie, Katarzyna Gutowska – Lipiec.

 

K.G-L.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *