Strona główna / Aktualności / Ksiądz pochodzący z gminy Pawłów podejrzewany o molestowanie dzieci

Ksiądz pochodzący z gminy Pawłów podejrzewany o molestowanie dzieci

 

Ksiądz Stanisław, który urodził się w Wawrzęczycach (gm. Pawłów) jest znanym kapłanem diecezji radomskiej. Po tym, jak w 1975 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu, posługę jako wikariusz sprawował w parafiach w Goźlicach, Sandomierzu, Opatowie i Pionkach. Jako proboszcz w Oleksowie, w Radomiu oraz w parafii w Suchedniowie. Następnie trafił do parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.

Angażował się w działalność opozycyjną, był kapelanem radomskiej Solidarności, współpracował z opozycją antykomunistyczną, działał w Związku Harcerstwa Polskiego. Został wyróżniony Orderem Uśmiechu, złotą odznaką Za Opiekę nad Zabytkami, Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Medalem Pro Memoria. Posiada także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Kurię Diecezji Radomskiej o wydarzeniach podczas posługi ks. Stanisława S. w Pionkach, powiadomił były ministrant, który dziś ma około 40 lat i który relacjonuje dziennikarzom GW, że „był molestowany przez księdza S., gdy miał około 9 lat”. Po tym, gdy do kurii wpłynął wniosek mężczyzny o wszczęcie postępowania kanonicznego, ta zawiadomiła prokuraturę. Doniesienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa z art. 200 Kodeksu karnego (obcowanie płciowe z osobą małoletnią lub doprowadzeniem jej do poddania się czynnościom seksualnym).

Kuria Diecezji Radomskiej wydała oświadczenie w sprawie księdza Stanisława S., obecnego proboszcza parafii pod wezwaniem Chrystusa Nauczyciela w Radomiu.

„W ostatnich dniach w środkach społecznego przekazu pojawiły się informacje o korespondencji przesłanej przez Kurię Diecezji Radomskiej do Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Z uwagi na dalsze zainteresowanie medialne tą sprawą informuję, że: w dniu 9 lipca bieżącego roku Kuria Diecezji Radomskiej przekazała do wyżej wymienionej Prokuratury pisemne zawiadomienie o korespondencji e-mailowej, która dotarła kilka dni wcześniej na adres Kurii, zawierającej informację obciążającą jednego z księży Diecezji Radomskiej odpowiedzialnością za przestępstwa na szkodę osób małoletnich, do których miało dojść przed ponad dwudziestu laty. Równocześnie wszczęto postępowanie przewidziane prawem kanonicznym i podjęte zostały czynności oraz decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych. Ponieważ przedmiotem postępowań ma być w pierwszej kolejności ustalenie prawdy w zakresie przedstawionych zarzutów oraz – w zależności od tych ustaleń – ochrona dóbr wszystkich osób pokrzywdzonych, do czasu zakończenia przewidzianych prawem czynności i dokonania ostatecznych ustaleń nie jest możliwe szersze informowanie osób postronnych ani o danych osobowych osób związanych ze sprawą, ani o szczegółach sformułowanych zarzutów, ani też o poszczególnych działaniach podejmowanych w związku z zaistniałą sytuacją. Informacja taka zostanie przedstawiona po wyjaśnieniu sprawy – na podstawie dokonanych ustaleń i rozstrzygnięć podjętych w toku postępowania.

Ks. Edward Poniewierski

Rzecznik Prasowy Kurii Diecezji Radomskiej

Na czas postępowania prokuratorskiego kuria wysłała księdza Stanisława S. na urlop.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *