Strona główna / Wieści z gmin / Uczczono ofiary zbrodni

Uczczono ofiary zbrodni

 

Masowego mordu na ludności cywilnej Niemcy dokonali w nocy z 3 na 4 lipca 1943 r. w odwecie za współpracę mieszkańców wsi z partyzantami. Zamordowali 43 osób, w tym 16 kobiet i dzieci. Blisko połowę ofiar spalono żywcem w stodole. Na rocznicowe uroczystości przybyły delegacje władz różnych szczebli, organizacji kombatanckich, okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele szkół w gminie Brody. Także grupa z Rodzinnego Domu Dziecka w Starachowicach. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu spod kapliczki, znajdującej się w miejscu, gdzie w płomieniach podpalonej stodoły zginęli mieszkańcy wsi, by następnie przy pomniku na leśnej polanie, uczcić minutą ciszy ofiary pacyfikacji.

Rolę gospodarza spotkania pełniła wójt gminy Brody, Marzena Bernat, a mszę polową odprawili: ks. Jerzy Ejchler – proboszcz parafii Kunów, ks. Damian Zieliński – były wikary tej parafii oraz pochodzący z Brodów ks. Tomasz Lis, który w homilii powiedział, że pomordowani dali naszemu pokoleniu silny przekaz: „bądźcie odważni, dążcie do rzeczy wielkich i szanujcie Ojczyznę”. Do trudnej historii Boru Kunowskiego w liście odczytanym przez Michała Warszawskiego z Urzędu Wojewódzkiego, nawiązała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

W imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, wieniec złożył Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku. Wiązanki składali również przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, delegacja Starostwa Powiatowego w Starachowicach, władze gminy Brody, Polskich Drużyn Strzeleckich z Rudnika i Staszowa oraz przedstawiciele starachowickich oddziałów organizacji: Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Swoich krajanów uczcili także mieszkańcy Boru Kunowskiego i Kitowin, którzy na uroczystość przybyli całymi rodzinami.

Wzorem poprzednich lat odbył się także Apel poległych, podczas którego odczytano listę mieszkańców spalonych żywcem i zabitych podczas pacyfikacji oraz tych, którzy podczas działań wojennych w okolicznych miejscowościach ponieśli śmierć za wolność Ojczyzny.

Obecna była wójt gminy Brody, Marzena Bernat

(azab)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *