Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Wieści z gmin 15 lipca 2019

Uczczono ofiary zbrodni

Bór Kunowski

Mszą świętą w intencji zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców Boru Kunowskiego rozpoczęły się rocznicowe uroczystości.

 

Masowego mordu na ludności cywilnej Niemcy dokonali w nocy z 3 na 4 lipca 1943 r. w odwecie za współpracę mieszkańców wsi z partyzantami. Zamordowali 43 osób, w tym 16 kobiet i dzieci. Blisko połowę ofiar spalono żywcem w stodole. Na rocznicowe uroczystości przybyły delegacje władz różnych szczebli, organizacji kombatanckich, okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele szkół w gminie Brody. Także grupa z Rodzinnego Domu Dziecka w Starachowicach. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu spod kapliczki, znajdującej się w miejscu, gdzie w płomieniach podpalonej stodoły zginęli mieszkańcy wsi, by następnie przy pomniku na leśnej polanie, uczcić minutą ciszy ofiary pacyfikacji.

Rolę gospodarza spotkania pełniła wójt gminy Brody, Marzena Bernat, a mszę polową odprawili: ks. Jerzy Ejchler – proboszcz parafii Kunów, ks. Damian Zieliński – były wikary tej parafii oraz pochodzący z Brodów ks. Tomasz Lis, który w homilii powiedział, że pomordowani dali naszemu pokoleniu silny przekaz: „bądźcie odważni, dążcie do rzeczy wielkich i szanujcie Ojczyznę”. Do trudnej historii Boru Kunowskiego w liście odczytanym przez Michała Warszawskiego z Urzędu Wojewódzkiego, nawiązała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

W imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, wieniec złożył Andrzej Pruś – przewodniczący Sejmiku. Wiązanki składali również przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, delegacja Starostwa Powiatowego w Starachowicach, władze gminy Brody, Polskich Drużyn Strzeleckich z Rudnika i Staszowa oraz przedstawiciele starachowickich oddziałów organizacji: Powiatowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Swoich krajanów uczcili także mieszkańcy Boru Kunowskiego i Kitowin, którzy na uroczystość przybyli całymi rodzinami.

Wzorem poprzednich lat odbył się także Apel poległych, podczas którego odczytano listę mieszkańców spalonych żywcem i zabitych podczas pacyfikacji oraz tych, którzy podczas działań wojennych w okolicznych miejscowościach ponieśli śmierć za wolność Ojczyzny.

Obecna była wójt gminy Brody, Marzena Bernat

(azab)