17.8 C
Starachowice
wtorek, 4/08/2020
Strona główna Gazeta młodych Chodząca Encyklopedia Związków... Frazeologicznych

Chodząca Encyklopedia Związków… Frazeologicznych

 

Film realizowało Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK w koprodukcji z Młodzieżowym Domem Kultury w Starachowicach. Podczas organizowanych w MDK warsztatów animacji poklatkowej, przez sześć dni młodzież, pod pieczą instruktorów: Bogusławy i Kacpra Celuchów, Anny Paluch i Agnieszki Lasek – Piwarskiej, zrealizowała jedenastominutowy film. Aby tego dokonać, podczas warsztatów wykonano około 10.000 zdjęć! Film w niedzielę –  14 lipca, został zaprezentowany w Kinie Kultura SCK.

Film prezentuje związki frazeologiczne w sposób niecodzienny w formie i w treści.

– Wszyscy uczestnicy warsztatów poradzili sobie naprawdę bardzo dobrze, efekt jest wspaniały, a my jesteśmy zachwyceni – mówili na przedpremierowej konferencji prasowej Bogusława i Kacper Celuchowie, którzy wspomagali grupę trzydziestu młodych adeptów kinematografii.

– Chcielibyśmy podziękować Wam, młodzieży, bo to właśnie z Wami udało nam się stworzyć ten film. Zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądać nasza praca z tak liczną grupą, zróżnicowaną wiekowo… To były warsztaty, więc zakładaliśmy, że film może wyjść piękny, ale też prosty, a powstał według nas głęboki, uroczy, a jego strona wizualna jest prześliczna – dodali animatorzy.

– Ten film od początku do końca współrealizowali uczestnicy warsztatów. Każdy, ale to każdy ma swój udział w tym projekcie. W tworzeniu scenariusza, rozrysowywania storyboardów,  kreowania bohaterów i skomplikowanych scenografii do scen. Młodzież podkładała też głosy bohaterom – mówi Agnieszka Lasek- Piwarska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach.

Wydarzenie otworzyła dyrektor MDK Agnieszka Lasek- Piwarska

– Projekt był współfinansowany przez Gminę Starachowice oraz Powiat Starachowicki za co bardzo serdecznie grantodawcom dziękujemy – dodała.

Dlaczego film powstał metoda poklatkową?

– Czemu nie? Jest to bardzo fajny rodzaj animacji! Fascynujące jest to, w jaki sposób przedmiotom można nadać „życie”. To magiczna chwila, gdy na przykład szklance robimy kilkanaście zdjęć i ona zaczyna się ruszać – mówi Kacper Celuch.

W projekcie udział wzięli: Jagoda Blicharz, Maria Chojnacka, Franciszek Chojnacki, Roksana Derlatka, Adrian Dwojak, Mikołaj Dyka, Natalia Gębura, Kaja Gorzkowska, Kacper Gorzkowski, Oliwia Grudzień, Katarzyna Iwon, Zofia Kiełek, Antoni Kutera, Julia Łaszewicz, Kacper Łyżwa, Weronika Majchrzak, Agnieszka Malinowska, Angelika Molenda, Jagoda Nowak, Zofia Pająk, Jan Ronduda, Jan Sendecki, Jakub Sendecki, Maria Sobczyk, Jan Szczych, Dominik Telec, Julia Trzeciak, Tomasz Wędziński, Katarzyna Zawiła  i Sara Zawiła.

Po projekcji filmu jego twórcy zostawili zaproszeni na scenę i  nagrodzeni gromkimi brawami. Spośród publiki padło również pytanie o termin kolejnych warsztatów. Dyrektorka MDK odpowiedziała, że zajęcia z animacji poklatkowej na pewno w MDK jeszcze się odbędą.

– Młodzież, która uczestniczyła w letnich warsztatach, „połknęła bakcyla” animacji – że użyję takiego związku frazeologicznego. Dlatego warto te zajęcia kontynuować. Tym bardziej że formuła filmu jest otwarta a język polski tak bogaty, że związków frazeologicznych, które można fajnie zaanimować nigdy nam nie zabraknie  – powiedziała Agnieszka Lasek – Piwarska.

„Animujemy”, to cykl warsztatów artystycznych, których celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, spędzających wakacje w miejscu zamieszkania.

Animatorzy dziękowali starachowickiej młodzieży za kreatywność

Premierę śpiewająco zainaugurowała Kasia Zawiła z Wokalnego Studia Piosenki MDK i grupy „Animujemy”.

Młodych twórców publiczność nagrodziła gromkimi brawami

(mac)

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Świętokrzyskie: potwierdzono 2 nowe zakażenia i 8 ozdrowień

Ministerstwo Zdrowia w piątkowym (31 lipca) komunikacie poinformowało o 657 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 7 osób w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi...
0
Dodaj komentarzx
()
x