Kontakt z redakcją: 41 274-55-12
Wieści z gmin 30 lipca 2019

Dumnie reprezentują gminę

Solista Stanisław Pacek oraz zespół "Ziemia Mirzecka" znaleźli się w gronie laureatów tegorocznej edycji "Buskich Spotkań z Folklorem". Pierwsze miejsce w podkategorii miody w konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo" zdobył natomiast miód wiosenny wielokwiatowy z pasieki "Dobra Pszczoła" z Małyszyna Dolnego.

 

Solista Stanisław Pacek oraz zespół „Ziemia Mirzecka” o miejsca na podium w swoich kategoriach rywalizowali z ponad 200 innymi wykonawcami utworów ludowych. Reprezentanci gminy Mirzec pomyślnie przeszli kwalifikacje w Opatowie, by potem zaprezentować się podczas koncertu finałowego w Busku-Zdroju. Nagrodą było zakwalifikowanie się do koncertu laureatów. Stanisław Pacek oraz zespół „Ziemia Mirzecka” otrzymali nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez wójta gminy Mirzec Mirosława Seweryna. Wzięli również udział w finałowym koncercie laureatów.

Stanisław Pacek to doświadczony solista, który może pochwalić się wieloma sukcesami, natomiast Zespół Śpiewaczy „Ziemia Mirzecka” tworzą profesjonalne solistki zespołów folklorystycznych z gminy. W zespole śpiewają: Dominika Potrzeszcz, Anna Piętak, Agnieszka Wiśnios, Irena Zakrzewska, Dorota Bębas, Iwona Stępień, Wiesława Rokita, Anna Janikowska, Barbara Więcoszek i Grażyna Rokita. Do występów podczas 43. Buskich Spotkań z Folklorem” przygotowywali się pod kierunkiem instruktora muzycznego Piotra Gąsowskiego.

Dużym sukcesem może pochwalić się pasieka państwa Rafała i Małgorzaty Zacharskich z Małyszyna Dolnego „Dobra Pszczoła”. Ich miód wiosenny wielokwiatowy, przy ogromnej konkurencji, był najlepszy w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” w kategorii produktów pochodzenia zwierzęcego, podkategoria miody.

Gminę Mirzec na konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” reprezentowali również: Sławomir Surdy, właściciel Gospodarstwa Pasiecznego Mirsa z Mirca, oraz panie z Osińskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł”.

Miód z pasieki państwa Zacharskich zdobył pierwszą nagrodę w konkursie kulinarnym

(azab)