22.1 C
Starachowice
środa, 15/07/2020
Strona główna Gazeta młodych Polsko - ukraińskie partnerstwo szkół

Polsko – ukraińskie partnerstwo szkół

W lipcu br. rozpoczęto realizację projektu w partnerstwie z Technikum w Barze, finansowanego ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, która wspiera bezpośrednie kontakty oraz współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu krajów. Rada dofinansowuje najlepsze polsko-ukraińskie przedsięwzięcia edukacyjne, wśród których znalazł się projekt pt. „Młodzi, aktywni, kreatywni–polsko-ukraiński dialog kulturowy” przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Starachowicach. Kwota dofinansowania wynosi 67 157 złotych.

– Działania projektowe skupiają się na dwóch aspektach wielokulturowości: różnorodności rozumianej jako uczenie się o innych kulturach i pokazywanie kultury własnej. Projekt pozwoli młodym ludziom, mieszkającym na co dzień w różnych miastach i krajach przez kilka dni być ze sobą razem, rozmawiać, otworzyć na siebie, zaprzyjaźnić, zwiększyć wiedzę o swoich rówieśnikach z „sąsiedztwa”, poznać ich poglądy na problemy współczesnego świata i wzajemnie uczyć się jak inwestować we własny rozwój, aby być wartościowym człowiekiem. Uczestnicy projektu wymienią się doświadczeniami na temat kultury spędzania wolnego czasu, razem będą poznawać sztukę żeglarską, podzielą się swoimi zainteresowaniami muzycznymi, tanecznymi i sportowymi, które będą mogli wykorzystać również po zakończeniu projektu – informują nauczyciele z ZSZ nr 2, prowadzący tę międzynarodową współpracę.

Projekt zakłada nawiązanie kontaktów i integrację między młodzieżą z Polski i z Ukrainy, poznanie regionów i kultur krajów partnerskich. Będzie też okazją do inspirowania młodych ludzi do poszukiwania własnych pasji, poprzez bezpieczny, aktywny wypoczynek oraz zachęcanie do kreowania własnej przestrzeni pełnej wyzwań, rozwijania zainteresowań i nawiązywania przyjaźni w środowisku międzynarodowym.

– W ramach projektu zaplanowano dwa spotkania młodzieży – w Polsce i na Ukrainie. 7 – dniowy pobyt w Polsce rozpocznie się 1 września 2019 r. wizytą w Starachowicach. Goście z Ukrainy odwiedzą naszą szkołę, spotkają się z Zarządem Powiatu, poznają nasze Muzeum Przyrody i Techniki. Kolejne dni wizyty w Polsce upłyną na żeglowaniu po Jeziorze Solińskim. Spotkanie w Barze odbędzie się w terminie 30.09.- 05.10.2019 r. Tematyką wiodącą będzie prezentacja swoich regionów „małych Ojczyzn”. Każda grupa przygotuje materiały multimedialne i zaprezentuje je podczas wspólnych spotkań. Odwiedzimy Winnicę i Kamieniec Podolski. Nawiązaniem do tradycji będą wspólne warsztaty z rękodzieła ludowego i śpiewanie pieśni ludowych w językach narodowych. Młodzież zaprezentuje swoje talenty: wokalne i muzyczne, sportowe oraz taneczne. Oprócz gry na tradycyjnej gitarze, przedstawiciel grupy ukraińskiej zaprezentuje narodowy instrument Ukrainy – sopilka. Z kolei nasi uczniowie zaprezentują umiejętności w zakresie programowania z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS EV3. Odwiedzimy szkołę partnerską w Barze. Technikum specjalizuje się w kształceniu specjalistów w branży motoryzacyjnej (serwis i naprawa samochodów, silników) oraz w budowie i remontowaniu dróg, autostrad, lotnisk. Bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne pracownie będą atrakcyjną propozycją dla młodzieży i okazją do porównania systemów edukacji polskiej i ukraińskiej – mówi o projekcie Beata Sławińska-Kopyś – wicedyrektor szkoły, autorka projektu i jego koordynator.

– Realizujemy Europejski Plan Rozwoju Szkoły, który zakłada umiędzynarodowienie placówki m.in. poprzez rozwój kontaktów z krajami europejskimi i wzmacnianie kompetencji międzykulturowych uczniów i nauczycieli. Szkoła współpracuje z wieloma krajami i wspólnie zrealizowała wiele projektów finansowanych z funduszy europejskich – ostatnio to Erasmus+, dzięki czemu uczniowie mogą wyjeżdżać na zagraniczne praktyki zawodowe i nawiązywać kontakty z rówieśnikami z krajów partnerskich. Cieszę się, że do naszych zagranicznych partnerów dołączyła Ukraina. Dziękujemy panu wicestaroście Dariuszowi Dąbrowskiemu za pomoc w nawiązaniu kontaktu ze szkołą partnerską i pomoc w przygotowaniu pobytu gości w Starachowicach– dodała dyrektor szkoły Grażyna Małecka.

Projekt jest także odpowiedzią na pojawiające się nowe wyzwania i potrzeby społeczne, wynikające ze zwiększającego się udziału obywateli Ukrainy w życiu społeczno – gospodarczym naszego miasta, regionu i kraju. W 2005 podpisane zostało Porozumienie o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Powiatem Barskim a Powiatem Starachowickim, którego celem jest wzajemna promocja powiatów i prezentacja dziedzictwa kulturowego.

(zs)

fot. ZSZ nr 2

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus odpuszcza

Odnotowano 3 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Są to: Mężczyzna w sile wieku – powiat buski Mężczyzna w sile wieku – powiat kielecki Mężczyzna w sile wieku –...
0
Dodaj komentarzx
()
x