Strona główna / Wieści z gmin / XXV Festiwal Folkloru im. J. Myszki

XXV Festiwal Folkloru im. J. Myszki

Konkursowe występy zespołów śpiewaczych, kapel i solistów poprzedziło ich uczestnictwa we mszy świętej w intencji patrona festiwalu odprawianej w iłżeckim kościele parafialnym. Patron imprezy, Józef Myszka zginął w dotychczas niewyjaśnionych okolicznościach, w lipcu 1964 r. w Warszawie, podczas próby do koncertu z okazji święta państwowego. Był wybitnym twórcą i śpiewakiem, założycielem wielu zespołów.

Uczestnicy festiwalu w Iłży, po nabożeństwie, przeszli przez miasto w barwnym korowodzie, przy dźwiękach kapel, do Amfiteatru, gdzie prezentowali przyśpiewki, wyrywasy i pieśni autorstwa Józefa Myszki oraz własne kompozycje. Występujących oceniało jury złożone ze znawców folkloru, a wysoki i wyrównany poziom artystyczny konkursu spowodował przyznanie przez jury rekordowej ilości nagród.

Marta Zawłocka z Brodów wyśpiewała II nagrodę

Laureatami głównych nagród festiwalu zostali: w kategorii  solistów – Joanna Tęcza ze Zwolenia, Alina Maciejczak – Jasieniec Iłżecki Górny, drugie nagrody zdobyły Marta Zawłocka z gminy Brody i Amelia Ruszkiewicz z Bodzentyna, natomiast trzecie nagrody otrzymali: Ewa Bugała z Chlewisk i Andrzej Myszka z Kotlarki, gm. Iłża. W kategorii zespołów śpiewaczych Nagrodę Specjalną otrzymał zespół „SOBÓTKA” z Czarnolasu, gm. Policzna. Laureatami pierwszych nagród zostały zespoły Koła Gospodyń Wiejskich w Jasieńcu Iłżeckim i zespół „WOLANIE SPOD ŁYSICY” z gminy Bodzentyn; drugie nagrody przypadły zespołowi „RAZ NA LUDOWO” z gminy Jastrzębia i „STRYKOWICE” z gminy Zwoleń. Trzy trzecie nagrody otrzymały „ZAŁAWIANKI” z gminy Chlewiska, Koło Gospodyń Wiejskich w Rudkach, gm. Przyłęk i Zespół Śpiewaczy z Korzyc, gmina Szydłowiec. Przyznano również dodatkowe nagrody dla zespołu „KAŁKOWIANKI” z gm. Pawłów oraz zespołu KGW w Seredzicach, gm. Iłża.

Błazinianki z Błazin Dolnych

W kategorii kapel ludowych najlepsze okazały się kapele „BLIŻEJ SERCA” z gminy Bliżyn i „LEŚNIANIE” z gminy Bodzentyn, drugie nagrody otrzymały Kapela Krzysztofa Rokicińskiego z gm. Stara Błotnica i Kapela Józefa Wyrwińskiego z gminy Szydłowiec, a trzecie Kapela z Osuchowa, gmina Kazanów i Kapela „JAŚKI” z gminy Końskie.

Fundatorami nagród dla laureatów byli: Marek Suski – szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, poseł Parlamentu Europejskiego dr Zbigniew Kuźmiuk, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Radomski i Gmina Iłża oraz Bank Spółdzielczy w Iłży. Organizatorzy festiwalu przygotowali wiele atrakcji towarzyszących. Podczas festiwalu można było również podziwiać ekspozycje barwnych fotogramów dokumentujących jego historię oraz postacie wybitnych twórców ludowych. Czynne były również liczne stoiska z wyrobami rękodzielniczymi twórców z regionu i kraju. Można było również nabywać i degustować potrawy regionalne serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W godzinach wieczornych, po ogłoszeniu wyników festiwalu i nagrodzeniu jego laureatów, na scenie Amfiteatru odbył się koncert znakomitej artystki romskiej, aktorki Eleny Rutkowskiej z towarzyszeniem zespołu „Cygańskie czary”.

K.K.

fot. MGBP Iłża, archiwum prywatne

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *