-9.3 C
Starachowice
niedziela, 17/01/2021
Strona główna Wieści z gmin Cysterski klasztor w renowacji

Cysterski klasztor w renowacji


 Klasztor jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. W tym roku cystersi z Wąchocka otrzymali z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ponad 2 mln zł dotacji na remont dachu Domu Opata i kościoła.

1 mln 670 tys. zł przeznaczono na drugi etap remontu dachu kościoła oraz 490 tys. zł na trzeci etap remontu drewnianej konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia na Domu Opata.

– Pierwotny układ dachu kościoła klasztornego w Wąchocku jest dziś bardzo czytelny. Nawę główną i prezbiterium wieńczyły szczyty w formie trójkąta równobocznego. Nawy boczne, wbrew pozorom, przykryte były pulpitowym, niemalże płaskim dachem, a ich oryginalny przebieg jest wciąż zauważalny na strychach – wraz z zamurowanymi niewielkimi okienkami, które doświetlały transept. Na skrzyżowaniu naw była oczywiście sygnaturka – zgodnie z przepisami zakonu, niewysoka i wykonana z drewna. Obecna sygnaturka powstała w wyniku odbudowy klasztoru po najeździe księcia Siedmiogrodzkiego Rakoczego, w dniu 17 kwietnia 1657 r., a którego wojska zdewastowały opactwo. Budowy podjął się ówczesny opat, Tomasz Leżeński, ale biorąc pod uwagę, że był on opatem komendatoryjnym, to nad całością sprawował pieczę przeor – Ignacy Bartz. Prace zakończono w 1659 r. rekonsekracją kościoła – przypominają dzieje cystersi.

– Mamy nadzieję, że rozpoczęte prace na dachach świątyni klasztornej będą kontynuowane w następnych latach. A kolejne prace renowacyjne sprawią, że wąchockie opactwo stawać się będzie jeszcze bardziej błyszczącą perłą romanizmu. W końcu nie bez przyczyny prezydent RP uznał nasz klasztor za Pomnik Historii – dodają.

fot. Cystersi Wąchock

(o.c.)

Poprzedni artykułPielgrzymi na trasie
Następny artykułKazimierzowskim szlakiem
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x