18.5 C
Starachowice
wtorek, 7/07/2020

Plener malarski

W zorganizowanym w lipcu br. Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Zabytki Iłży i Powiatu Radomskiego” uczestniczyło 23 artystów z różnych stron kraju. Inicjatorem i pomysłodawcą iłżeckiego pleneru był rodzinnie związany z Iłżą docent Julian Bartosik, były dziekan Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. W roku ubiegłym, z okazji jubileuszu 25 – lecia pleneru, nadano tej imprezie nazwę „imienia doc. Juliana Bartosika”.

Na plener zjechali malarze z całego kraju

W tegorocznej edycji pleneru uczestniczyli: Nino Aydinowic z Krakowa, Andrzej Białecki z Lipska, Aniela Posobkiewicz, Daniela Korus, Danuta Lewandowska i Ryszard Brych z Kielc, Tadeusz Frydler i Ewa Głogowska z Warszawy, Irena Górecka, Elżbieta Jabłońska i Dariusz Napora ze Starachowic, Barbara Obara, Dorota Wosik i Roman Kornecki ze Skarżyska – Kamiennej, Jadwiga Kotlarz ze Staszowa, Jan Kwiatkowski i Marta Wasatko z Iłży,  Ewa Pączek z Krzyżanowic, Agnieszka Sygut z Seredzic, Iwona Półtorak ze Skarżyska Kościelnego, Bronisława Ryś z Machocic Kapitulnych, Henryk Sarna z Radomia oraz Alicja Śmiszkiewicz – Skwarska z Łodzi. Komisarzem Pleneru była plastyczka Domu Kultury w Iłży Agnieszka Sygut.

Wszyscy artyści odebrali dyplomy i statuetki

Zgromadzone na poplenerowej wystawie prace malarskie prezentują urokliwe zakątki grodu pod basztą, ginącą architekturę miasta, malownicze pejzaże. Wszystkie cechuje staranność wykonania, dbałość o estetykę oraz piękna gra barw i kolorów. Podczas wernisażu wystawy środowisko województwa świętokrzyskiego reprezentowała prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, Zyta Trych oraz kierownik Osiedlowego Klubu Kultury Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczko” w Kielcach Lidia Bernatek. Iłżecki Plener od początku organizowany jest przy udziale obu tych instytucji i obie panie były w swoich wystąpieniach pełne uznania za organizację i poziom artystyczny pleneru. Dziękowały też organizatorom za tak uroczystą oprawę wernisażu. Za organizację pleneru instytucjom oświatowym i placówkom kulturalnym podziękowała również wiceburmistrz Iłży Dorota Paczyńska. Wszyscy artyści otrzymali z rąk pani wiceburmistrz okolicznościowe dyplomy i statuetki oraz upominki książkowe w postaci tomików poety Jana Czarneckiego, tegorocznego laureata Nagrody Oskara Kolberga.

Do Iłży przyjeżdżają co roku

Na wernisaż poplenerowej wystawy przybyła też córka docenta Juliana Bartosika, Teresa Matuszko wraz z rodziną. Obecni byli radni Rady Miejskiej: Cezary Ziembicki, Jacek Kucharski i Marek Adamus, nie zabrakło również dyrektorów instytucji kultury. Muzeum Regionalne reprezentowała Beata Bujakowska, bibliotekę Teresa Niewczas, MGOSiR Ewa Marczykowska, a Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej jego prezes Janusz Szmit. Przybyła również dyrektor Międzypowiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Urszula Staniewska, w którym artyści byli zakwaterowani. Organizatorami pleneru byli: Powiat Radomski, Gmina Iłża i Dom Kultury w Iłży.

Wystawę można oglądać do połowy września br.

Poplenerowa wystawa czynna jest w Domu Kultury do połowy września br., potem eksponowana będzie w Kielcach.

Obraz pana Sarny

K.K.

Poprzedni artykułWielka zabawa w Pawłowie
Następny artykułFestyn
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

Koronawirus: 4 zachorowania, 16 ozdrowień w regionie. Wśród zakażonych 2 dziewczynki...

Ministerstwo Zdrowia we wtorkowym (7 lipca) komunikacie potwierdziło 257 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w...
0
Dodaj komentarzx
()
x