Strona główna / Wieści z gmin / Bogaty i kolorowy jarmark sztuki ludowej
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bogaty i kolorowy jarmark sztuki ludowej


 Zorganizowany już po raz 25. przez iłżeckie Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących, dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz burmistrza i Rady Miejskiej w Iłży. W ogłoszonym konkursie wzięło udział 57 twórców, a nagrodzono 46. Z okazji jubileuszowej edycji wydano także pamiątkową publikację.

Rękodzielnicy prezentowali swoje wyroby

Jarmark uroczyście otworzyła 11 sierpnia br. zastępca burmistrza Dorota Paczyńska i scenę zdominowały występy zespołów i kapel. Jak co roku ogłoszono konkurs dla twórców, rękodzielników na wykonanie pracy w swojej dziedzinie twórczości. Tematem była „Pamiątka z Iłży”. Zwiedzający mogli podziwiać artystów i zobaczyć ich przy pracy, a nawet samemu spróbować własnych. Prezentowane były prace współczesnego rękodzielnictwa, dużo biżuterii oraz wyrobów z drewna, papieru i nici. Uhonorowano statuetkami twórców oraz instytucje i osoby, które wspierały organizację Jarmarku na przestrzeni minionych 25 lat. Zaprojektował je i wykonał Norbert Jastalski – plastyk. Statuetki za 25-lecie działalności odebrali natomiast od artystów ludowych zarząd i członkowie Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących, w tym prezes Wiktor Bujakowski i wiceprezes Teresa Niewczas. Wręczono również nagrody twórcom.

Nagrodzono ponad 40 twórców

W dziedzinie lalkarstwo odebrała ją Rozalia Siwiec z Iłży, w kowalstwie Paweł Winiarski z Błazin Dolnych, wśród nagrodzonych malarzy są Dariusz Kozieł z Iłży i Ewa Godzina ze Starachowic, w gronie rzeźbiarzy starachowicka Szkółka Rzeźbiarska i Kazimierz Kopeć (Starachowice), a wśródhafciarzy Marianna Kiepas z Iłży i Elżbieta Wiącek ze Starachowic. Zwycięzcom gratulowali: szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Marek Suski, poseł na Sejm RP Anna Kwiecień, poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk oraz starosta radomski Waldemar Trelka

Garncarstwo od wieków związane jest z Iłżą

Jarmarkowi towarzyszył kiermasz wydawnictw regionalnych, a imprezę uświetniły występami zespoły Kół Gospodyń Wiejskich, Klubu Seniora DK w Iłży oraz kapele. Gwiazdami wieczoru były natomiast zespoły De Silvers oraz Abraxas.

 

 

(bib)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *