Strona główna / Wieści z gmin / Dymarki i tłumy turystów

Dymarki i tłumy turystów

53. Dymarki Świętokrzyskie tradycyjnie zainaugurował pochód z rynku w Nowej Słupi w piątek, 16 sierpnia na Piecowisko w starożytnej osadzie, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, będącej marką Świętokrzyskiego. Odbył się również koncert Studium Instrumentów Etnicznych!

Dymarki obfitowały – jak zawsze – w wiele atrakcji turystycznych i występy artystów. Nie zawiedli turyści i mieszkańcy, a wysokiej frekwencji sprzyjała dobra pogoda. Był Festiwal Archeologiczny „W kręgu żelaza” – pokaz wytopu, efektowne bitwy rzymian z barbarzyńcami, pokazy starożytnych rzemieślników i prelekcje historyczne oraz Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z występami kapel i ludowych śpiewaków. Prezentowali się także przedstawiciele ginących zawodów, malarze i rzeźbiarze. Można było skosztować regionalnych potraw, kupić na jarmarku lokalne pamiątki, a dla najmłodszych czynny był lunapark.

Świetną zabawę w rytmach disco zapewnił Zespół Ego, Kordian zaprezentował skoczne góralskie rytmy, a Baciary muzykę nawiązującą do tradycji góralskiej. Gwiazdą tegorocznej imprezy był Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Przy największych hitach Budki Suflera bawiło się  prawie12 tysięcy osób.

(dk)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *