Strona główna / W numerze / Nie ustają w walce o powrót Klinik Serca

Nie ustają w walce o powrót Klinik Serca

Na nic zdały się dotychczasowe, liczne protesty, bo klinik nie udało się reaktywować. Temat pilotuje Stowarzyszenie „EkoSerce” przy wsparciu posłanki Platformy Obywatelskiej, Marzeny Okły – Drewnowicz. Desperacką walkę o placówkę, od spotkań, protestów i podpisów, po wizyty w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, przed Sejmem czy siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie podsumowano na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie PAKS w miniony wtorek (3 września br.). Podkreślono, że Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca mogą od zaraz powrócić do Starachowic na zasadzie świadczenia podwykonawstwa dla szpitala.

– Możemy je reaktywować, tu – dzisiaj – za tydzień. Wystarczy, że dyrektor szpitala podpisze podwykonawstwo dla PAKS. Wszystko zależy od władzy lokalnej (…). Mamy tutaj sprzęt, mieliśmy świetny personel, przyjazny pacjentowi. My sobie tego życzymy. I to jest możliwe do zrealizowania. Tylko trzeba pobudzić naszych włodarzy. My staramy się to zrobić, czy nam się uda? Nie rezygnujemy – podkreśliła Joanna Matysek ze Stowarzyszenia „EkoSerce”

Dodała również, że do starosty starachowickiego, Zarządu Powiatu i radnych Rady Powiatu zostało skierowane pismo z prośbą o zorganizowanie „pilnego posiedzenia Rady Powiatu w zakresie przywrócenia pracy placówki kardiologicznej w Starachowicach”, podczas którego Stowarzyszenie „EkoSerce” pragnie przedstawić swoje stanowisko, dotychczasowe działania oraz możliwe rozwiązania, celem poprawy jakości życia mieszkańców powiatu starachowickiego.

W opuszczonym przez Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca budynku działa jeszcze poradnia kardiologiczna, która ma kontrakt tylko do końca 2019 roku. Pacjenci i posłanka Platformy Obywatelskiej skupiają się teraz na uchronieniu placówki przed zamknięciem.

– Wyobraźcie państwo sobie teraz, że po nowym roku tej poradni może nie być. Mało tego, przez osiem miesięcy ta poradnia nie otrzymała zapłaty za nadwykonania, które zrobiła – mówiła posłanka Marzena Okła – Drewnowicz. – Podejmujemy w związku z tym działania. Członkowie Stowarzyszenia „EkoSerce” na gruncie lokalnym, zarówno w samorządzie miasta, jak i powiatu. Natomiast ja, jako parlamentarzystka, korzystając ze swojego mandatu poselskiego wystąpię do pani wojewody Agaty Wojtyszek z konkretnym zapytaniem, jak widzi dalsze funkcjonowanie tej poradni i czy widzi jakąś możliwość stworzenia ponownego finansowania dla takich placówek, jak Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca. Drugie swoje zapytanie – podobnej treści, wystosuję do pani dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Mamy niewiele czasu…

 

(azab)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *