Strona główna / W numerze / Odmulą Pasternik!
Groblę już odnowiono

Odmulą Pasternik!

Projekt pn. „Przywrócenie walorów naturalnych zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej” będzie realizowany w latach 2020-2021. Udrożnienie zbiornika zapobiegnie jego zarastaniu.

– W ramach tego zadania oczyścimy i odmulimy dno zbiornika Pasternik. Prace będą prowadzone  w sposób uwzględniający istniejący użytek ekologiczny oraz siedliska ptaków – poinformował na zwołanej konferencji prasowej prezydent Marek Materek.

Zaplanowano też wykonanie dodatkowych elementów infrastruktury rekreacyjno – sportowej oraz budowę ścieżki rowerowej na grobli o długości 1,9 km, montaż elementów małej architektury, oświetlenia, pergoli, pomostów, tablic edukacyjnych i monitoringu.

– Chciałbym podziękować obecnym tutaj: pani wojewodzie Agacie Wojtyszek, panu prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszardowi Gliwińskiemu, za to, że w ubiegłym roku wspólnie odbyliśmy rozmowy w NFOŚiGW na temat projektów, które Gmina Starachowice złożyła do tej instytucji. Jeden dotyczył zagospodarowani terenów zieleni miejskiej, który jest obecne realizowany, drugi zbiornika Pasternik poprzez jego oczyszczenie. W obydwu tych przypadkach Starachowice otrzymały dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówił prezydent miasta.

– Bardzo się cieszę, że nasza wizyta ubiegłoroczna zakończyła się sukcesem. To już jest kolejny projekt, który Gmina Starachowice może realizować przy współpracy z NFOŚiGW – mówiła wojewoda Agata Wojtyszek. – Obecny z nami prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński wspierał wiele działań i dzięki temu instytucje działające na terenie powiatu starachowickiego mogły uzyskać znaczące wsparcie. 19,55 mln złotych, to bardzo znacząca kwota, która poprawi kolejne, wspaniałe miejsce na terenie naszej gminy – dodała.

– Jestem bardzo zadowolony, że taka inwestycja będzie zrobiona w Starachowicach. Dziękuję  wojewodzie Wojtyszek za wsparcie w Warszawie moich oraz prezydenta Materka działań, żeby ta inwestycja została zrealizowana. Panie prezydencie, dziękuję za tak wiele inicjatyw, które mają miejsce i to właśnie dzięki nim, tak wiele dobrego w Starachowicach się dzieje – powiedział prezes WFOŚiGW, Ryszard Gliwiński.

 

Dobre wiadomości dla starachowiczan przekazali od lewej: prezes WFŚiGW Ryszard Gliwiński, wojewoda Agata Wojtyszek oraz prezydent miasta Marek Materek
Prace nie zakłócą ekosystemu na tym terenie
Groblę już odnowiono

(mac)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *