Strona główna / Informator UM / Rozmowy o ekologii

Rozmowy o ekologii

 

W pierwszej części spotkania Pan Paweł Czupryn z Zakładu Analiz Środowiskowych Eko-precyzja ze Śląska przedstawił uczestnikom czym właściwie jest Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), jak się ją wykorzystuje w Polsce i w Europie, jakie zmiany zamierza wprowadzić Unia Europejska do 2030 r. oraz jakie rodzaje technologii się w jej ramach wykorzystuje. Ekspert wymienił również kilka korzyści z wykorzystania GOZ m.in. niższy koszt wytworzenia energii cieplnej czy niezależność względem wahań na rynku paliw.

Następnie Pan Adam Dzida pokazał różne przykłady wykorzystania GOZ w praktyce. Rozwiązania wprowadzane w zarówno większych miastach (Parma, Lublana) czy w mniejszych miejscowościach (Aarschot w Belgii czy Joure w Holandii) okazały się sukcesem i znacznie ograniczyły negatywny wpływ na środowisko. Takich inicjatyw powstaje coraz więcej, GOZ jest celem strategicznym Unii Europejskiej i przykładowo do 2030 r. 65% odpadów komunalnych i 75% odpadów opakowaniowych będzie musiało być objęte recyklingiem.

Po prezentacjach odbyła się dyskusja moderowana, w której uczestnicy zadawali pytania ekspertom. Ze względu na zbliżające się referendum w Starachowicach ws. instalacji odzysku energii nie zabrakło głosów w tej sprawie. Prelegenci wyraźnie podkreślili, iż nie ich rolą jest ocenianie planowanej inwestycji i ważne jest wzięcie pod uwagę wszystkich uwarunkowań lokalnych. Pan Paweł Czupryn przywołał przykład Ekospalarni w Krakowie, gdzie taki obiekt minimalnie zanieczyszcza powietrze, a jej oddziaływanie na stan powietrza podlega ciągłemu monitoringowi (informacje z niego są publiczne dostępne) i było wielokrotnie badane w ramach wynikających z obowiązującego prawa pomiarów okresowych. Inwestycja, która powstała jako odpowiedź na ekologiczne potrzeby miasta, przy okazji spełnia także funkcję dostawcy energii.

Ciekawym wątkiem były również pożary odpadów, które są specjalne wywoływane w celu zaoszczędzenia pieniędzy. Wynika to z systemu zagospodarowania odpadami, w ramach którego firmom nie opłaca się pozbywać śmieci zgodnie z prawem. Kolejne spotkanie o czystym powietrzu w piątek, 13 września o godz. 11.00 w sali 125.

 

Kamil Stanos

Referat ds Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *