Strona główna / W numerze / W 80 lat po wybuchu II wojny światowej
W miejscach pamięci złożono kwiaty

W 80 lat po wybuchu II wojny światowej

 

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Związek Kombatantów RP i BWP Nowa Słupia wraz ze Związkiem Emerytów i Rencistów i proboszczem tamtejszej parafii zorganizował uroczyste obchody.

Rozpoczęły się koncertem pieśni wojskowych, partyzanckich i legionowych w wykonaniu Zespołu „Wiarusy” ze Starachowic. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Henryk Milcarz przybliżył zebranym rys historyczny wybuchu najtragiczniejszej w cierpieniach, bestialstwie, zniszczeniach oraz liczbie ofiar wojny. Odprawiono też uroczystą mszę św. za Ojczyznę, poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Ks. Andrzej Górnik dziękował wszystkim przybyłym na uroczystość, a szczególnie organizatorowi, Jarosławowi Chrobotowi, prezesowi Zarządu Związku Kombatantów.

Pod tablicę pomordowanych z gminy Nowa Słupia, płk ds J. Chrobot w apelu pamięci przywoływał bohaterów walk obronnych z 1939 r., wzywał poległych policjantów, kolejarzy, pocztowców, studentów, harcerzy, duchownych, którzy tworzyli oddział samoobrony i  do końca byli wierni Wolnej i Niepodległej Polsce. Na koniec złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Pomordowanych pokłoniono się także w Milanowskiej Wólce i zgromadzeni przyjęli przesłanie, aby zrobić wszystko, by wrzesień 1939 roku nie powtórzył się NIGDY!

 

W miejscach pamięci złożono kwiaty
Uczestniczy i goście rocznicowego spotkania

(jach)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *