Strona główna Gazeta młodych Polskie drogi do wolności

Polskie drogi do wolności

Jeszcze się rok szkolny na dobre nie zaczął, a już uczniowie starachowickich szkół i przedszkoli wzięli udział w edukacyjnej imprezie plenerowej. XI Festyn Historyczny „Od Prasłowian do Polaków” rozpoczął się 9 września i przyciągnął prawdziwe tłumy.

Muzealny Archeopark stał miejscem nie tylko warsztatów, pokazów, ale także nietypowej lekcji historii. Na szczególny wymiar edukacyjny imprezy, na ideę ochrony i promocji lokalnych zasobów, zwracali uwagę wojewoda Agata Wojtyszek i starosta starachowicki Piotr Babicki.

Dyrektor MPiT w Starachowicach Paweł Kołodziejski kładł szczególny nacisk na hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, w ramach których odbywała się festyn historyczny. Hasło „Polski Splot”, to powiązanie działań naszych przodków z tym, czego dokonujemy obecnie, a tradycja, z której się wywodzimy, to motor współczesnych działań – nie da się bowiem tworzyć przyszłości bez oparcia w przeszłości. Mocnymi słowami akcentowano fakt, że patriotyzmu nie wyznacza tylko walka z bronią w ręku, ale również nauka, też ta w niecodziennych okolicznościach.

Podczas festynu uczniowie mieli okazję kuć żelazo póki gorące, poznać pierwsze literki na klawiszach maszyny do pisania czy opanować sztukę szycia. Jedną z atrakcji, która wzbudziła wielkie zainteresowanie, było pranie na tarze, a dzieciom długo trzeba było tłumaczyć, o co w tym wszystkim chodzi.

Tłem imprezy była wystawa „Polski przemysł zbrojeniowy w obronie niepodległości”, w Hali Lejniczej starsza młodzież poznawała przemysłowe tradycje miasta i regionu.

Na zaproszenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach na festynie gościli wychowankowie przedszkoli miejskich nr 2, 6, 14 i 15, szkół podstawowych STO, nr 9, 10 i 11 oraz SP w Nietulisku. Szkoły średnie reprezentowały: Liceum Społeczne, III LO im. K. K. Baczyńskiego, ZSZ nr 3 i OHP.

(aneta)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x