Strona główna / Informator UM / „Młodzież i Unia Europejska”
W konferencji uczestniczyła młodzież ze Starachowic i Kielc, przedstawiciele Rady Powiatu, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz nauczyciele

„Młodzież i Unia Europejska”

25 września w Szkole Podstawowej nr 13 w Starachowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”, który był realizowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach „Programu Erasmus+”.

 

Na konferencji, która nosiła tytuł „Młodzież i Unia Europejska”, młodzi ludzie przedstawili swój Manifest do Unii Europejskiej, nad którym pracowali przez ostatnie miesiące. Wydarzenie było także okazją do dyskusji z ekspertami i decydentami o polityce młodzieżowej, aktualnej sytuacji Unii oraz przyszłości zjednoczonej Europy.

Wydarzenie rozpoczął film podsumowujący projekt „Młodzieżowe Rozprawy o Europie”. Oprócz opracowywania manifestu młodzież ze Starachowic i Kielc spotykała się regularnie na debatach z politykami i ekspertami od Unii Europejskiej i polityki młodzieżowej. Prelegentami byli m.in. Marek Materek – prezydent miasta Starachowice, Bogdan Wenta – prezydent miasta Kielce, były poseł do Parlamentu Europejskiego czy Marek Prawda – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Po filmie, konferencję oficjalnie otworzył Sławomir Rymarczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach, podkreślając wielkie znaczenie rozmów o Unii Europejskiej oraz programu dla młodzieży, w tym Programu Erasmus+, z którego szkoła nieustannie korzysta.

W ramach projektu młodzi ludzie opracowali również serię referatów, w których przedstawiali swoje poglądy i propozycje działań, jakie Unia Europejska powinna podejmować w stosunku do młodzieży. Jeden z tych referatów pt. „Dlaczego tak mało wiemy o Unii Europejskiej” na konferencji przedstawiła Dominika Chmielewska – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Podkreśliła, jak ważne jest docieranie z informacją do młodzieży, która niewiele wie o Unii, a sama Unia kojarzy jej się tylko z Brukselą.

Następnie zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych – Aneta Nasternak, przedstawiła działania, które podejmuje samorząd starachowicki dla młodych. Podawała przykłady projektów w ramach Programu Erasmus+ oraz Programu Europa dla Obywateli, które obecnie realizuje Gmina. Nakreśliła również na czym polega polityka młodzieżowa w Unii Europejskiej.

O programach unijnych dla młodzieży oraz działalności sieci Eurodesk opowiedział Karol Kaleta z Punktu Informacyjnego Eurodesk Kielce. Dla młodzieży był to konkretny przykład źródła, z którego mogą korzystać chcąc wiedzieć więcej o Unii Europejskiej, a publikacje Europraca czy Eurostudia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ostatnią prelegentką była Anna Sepioło ze Szkoły Podstawowej nr 13, która przedstawiła projekty realizowane przez szkołę, w szczególności wymiany młodzieżowe. Pani Ani na scenie towarzyszyli młodzi ludzie, którzy brali udział w wymianie w Niemczech i wszyscy po kolei zaprezentowali czego nauczyli się dzięki temu wyjazdowi. Zgromadzeni goście mieli okazję dowiedzieć się, iż takie wymiany kształtują charaktery, uczą pracy w grupie, różnorodności oraz są doskonałą szansą do poznawania innych kultur.

Druga część konferencji to panel dyskusyjny oraz dyskusje w grupach z ekspertami. Panel tworzyli:  Piotr Babicki – starosta Powiatu Starachowickiego, Piotr Cichocki z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Aneta Nasternak – zastępca prezydenta Starachowic ds. społecznych oraz Dominika Chmielewska – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. Debatę poprowadzili: Zuza z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Tomek z Zespołu Szkół nr 2.

Młodzież zadawała serię pytań ekspertom nt. przyszłości Unii Europejskiej (Brexit oraz ruchy antyeuropejskie), zaangażowania społecznego i tego co dzięki takiej aktywności młodzi ludzie mogą osiągnąć czy o działaniach jakie poszczególne organizacje i instytucje podejmują dla młodzieży. Ciekawe było pytanie z sali do Piotra Cichockiego, czym właściwie jest Unia Europejska i czym się zajmuje, na co gość odpowiedział ulubionym powiedzeniem ambasadora Marka Prawdy, że Unia Europejska jest jak szyba – jest ona widoczna wtedy kiedy jest brudna, a trzeba zdawać sobie sprawę, że ok. 80% prawa jest uchwalana w Parlamencie Europejskim i ma ono wpływ na nasze codzienne życie np. roaming, brak granic czy brak geoblokowania.

Po godzinie ożywionej dyskusji, nastąpiła najważniejsza część konferencji, czyli zaprezentowanie Manifestu Młodych Ludzi do Unii Europejskiej – na początku w wersji filmowej, a następnie młodzież zaprosiła wszystkich uczestników wydarzenia do wspólnego podpisania dokumentów na wielkiej tablicy. Młodzi wręczyli również ekspertom publikacje projektowe z tekstem manifestu, z prośbą o przekazanie ich dalej (publikacja jest dostępna pod adresem: PL —> https://www.yumpu.com/xx/document/view/62844322/manifest-mlodziezy-do-unii-europejskiej).

W konferencji uczestniczyła młodzież ze Starachowic i Kielc, przedstawiciele Rady Powiatu, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz nauczyciele. Konferencja oraz projekt zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Rozprawy o Europie we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta w Starachowicach. Patronat nad projektem objęli: Gmina Starachowice, Powiat Starachowicki, Rzecznik Młodzieży w Świętokrzyskim oraz Punkt Europe Direct w Kielcach.

Wydarzenie było także okazją do dyskusji z ekspertami i decydentami o polityce młodzieżowej, aktualnej sytuacji Unii oraz przyszłości zjednoczonej Europy
W konferencji uczestniczyła młodzież ze Starachowic i Kielc, przedstawiciele Rady Powiatu, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz nauczyciele

 

           Dominika Chmielewska

Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *