Strona główna / W numerze / Niepełnosprawni pasażerowie chcą komfortu jazdy

Niepełnosprawni pasażerowie chcą komfortu jazdy

O usprawnieniu korzystania przez osoby niepełnosprawne z komunikacji miejskiej z kierowcami miejskiej spółki rozmawiali w bazie MZK przy ul. Radomskiej. Obecny był również prezes Zakładu Energetyki Cieplnej – Komunikacja Miejska, Marcin Pocheć.

Komunikacja miejska wciąż nie jest jeszcze w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Najpowszechniejszym problemem pozostaje wciąż zbyt mała w stosunku do potrzeb liczba kursów pojazdów niskopodłogowych – ocenia NIK. Jak jest w Starachowicach, przewoźnik dowiedział się na spotkaniu 2 października br. z niepełnosprawnymi.

Przemieszczając się komunikacją miejską osoby niepełnosprawne odczuwają dyskomfort już podczas wsiadania do autobusów, bo również u nas jeszcze jest zbyt mało taboru niskopodłogowego. W najbliższym czasie ma być lepiej, bo Gmina Starachowice planuje zakupić ze środki unijnych 10 nowych, ekologicznych autobusów. Będą nie tylko niskopodłogowe, także wyposażone w klimatyzację, automaty do zakupu biletów oraz monitoring, co stworzy dodatkowy komfort dla pasażerów

Utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych – co wynikało z dyskusji – jest też brak przystanków z zestawem głośnomówiącym oraz tablicami cyfrowymi. Osoby z niepełnosprawnością wzrokową mają problem z odczytywaniem rozkładów na przystankach, a osoby niewidome w ogóle nie są w stanie zorientować się, jaki i o której godzinie autobus podjedzie.

Agnieszka Polak – prezes fundacji Nasze Zdrowie podkreśliła istotę zrozumienia sytuacji osób z niepełnosprawnością, tym bardziej kiedy czeka ich samodzielna podróż komunikacja miejską. Wyraziła też  nadzieję, że spotkanie z kierowcami zaowocuje lepszym poznaniem relacji kierowca – pasażer. zwłaszcza od tej ludzkiej strony.

O wzajemnej komunikacji i empatii, które są fundamentem dobrych relacji w społeczeństwie, mówił natomiast prezes ZEC – MZK, Marcin Pocheć. Podkreślił również ważną rolę spotkania oko w oko z pasażerami. A na finał niepełnosprawni wraz z kierowcami sprawdzili w praktyce możliwości wjazdu na wózkach po podestach autobusowych. Wnioski posłużą do usprawnienia podróży takim pasażerom, czemu służyło zorganizowane spotkanie.

Piotr Latała

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *