Strona główna / W numerze / Wielki Piec do remontu

Wielki Piec do remontu

Wielki Piec znajdujący się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach to perełka na mapie nie tylko powiatu starachowickiego, ale i całego województwa świętokrzyskiego. Budynki Ekomuzeum remontowane są etapowo. W tym roku, dzięki dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, eksperci AGH przeprowadzą naukową ekspertyzę instalacji. Zostanie również odnowiona kolejna część zabytkowego rurociągu.

Powołane do życia 1 stycznia 2001 r. Muzeum Przyrody i Techniki jest wyjątkową placówką na industrialnej mapie europejskich zabytków. Ten zespół wielkopiecowy, przypominający o rozwoju przemysłowym Starachowic, wymaga jednak ciągłych remontów, w tym najważniejszego obiektu muzeum – Wielkiego Pieca. W miniony piątek, 27 września br. rozpoczęły się działania naukowców z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, których zadaniem jest przeprowadzenie ekspertyzy technologicznej Wielkiego Pieca pozwalającej określić stan zachowania jego konstrukcji.

–  Dzięki przeprowadzeniu tej ekspertyzy będziemy mieli możliwość faktycznego i fachowego ocenienia stanu zachowania konstrukcji Wielkiego Pieca, co pozwoli nam na zbudowanie mapy drogowej dalszych realizacji, czyli przede wszystkim opracowanie dokumentacji na potrzeby wykonania prac remontowych i przewidywanych kosztów – mówi Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach.

– Każdy kto zwiedza muzeum widzi, że Wielki Piec jest w złym stanie technicznym. Ale to za mało, by opracować plan jego rewaloryzacji. W związku z tym potrzebujemy fachowej ekspertyzy. Po przeglądach technicznych były zalecenia, by wykonać taką ekspertyzę, która dotyczy nie tylko stanu zachowania bezpośrednio samych konstrukcji, ale np. posadowienia Wielkiego Pieca. Realizowane będą odpowiednie odwierty sondażowe, które pozwolą stwierdzić, czy fundament Wielkiego Pieca jest w dobrym stanie czy nie. Od odpowiedzi na to pytanie będzie uzależnione dalsze postępowanie. Myślę że to kwestia wieloletnia, a realizacja całości to koszt wielu milionów zł. Ekspertyza pozwoli nam się zbliżyć do konkretnego określenia wartości przedsięwzięcia, które musimy zrealizować – dodaje.

Wykonanie ekspertyzy możliwe jest dzięki wsparciu w wysokości 55 tys. zł., jakie Muzeum otrzymało od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przeprowadzony przetarg pozwolił na wyłonienie wykonawcy, jakim są eksperci z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

– Całość prac eksperckich będzie nas kosztowała 70 tysięcy zł, więc pozostała kwota to wkład własny Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Prace zaczęły się w piątek, 27 września – mówi dyrektor Kołodziejski.

Drugim projektem przeprowadzanym na terenie MPiT jest drugi etap remontu rurociągu technologicznego R4.

– To skomplikowany technologicznie rurociąg, w związku z tym i jego wykonanie jest odpowiednio kosztowne. 18 września br. wyłoniliśmy wykonawcę. Koszt prac to 103,5 tys. zł. netto, który finansowany jest w następujących proporcjach: 40 tysięcy to dotacja ministra kultury i dziedzictwa narodowego uzyskana w ramach programu operacyjnego „Ochrona zabytków”, 60 tysięcy to dotacja celowa od Powiatu Starachowickiego, natomiast pozostała kwota, ok. 3,5 tysiąca, to środki własne Muzeum – relacjonuje Paweł Kołodziejski. – Wyłoniliśmy wykonawcę, odpowiednie dokumenty prześlemy do ministra kultury i po podpisaniu umowy będzie możliwość realizacji tego zadania. Tak się składa, że rzeczywiście dosyć późno dostaliśmy informację od ministra kultury o przyznaniu dotacji. Nie mamy zbyt wiele czasu, ale cieszymy się, że wykonawca został już wyłoniony i prace, mam nadzieję, ruszą niebawem, jako że musimy je zakończyć do 30 listopada br.

(azab)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *