Strona główna / W numerze / Pamięci Szarych Szeregów

Pamięci Szarych Szeregów

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi świętowali Dzień Patrona, a szkolnymi korytarzami przemykały cienie członków Szarych Szeregów.

Wszystko rozpoczęło się, jak tradycja nakazuje, uroczystym apelem, który poprowadziła dyrektor szkoły Renata Samela. Nie mogło zabraknąć Zbigniewa Lewińskiego – instruktora ZHP, syna pierwszego komendanta Szarych Szeregów w Starachowicach, który wprowadził młodsze klasy w historię harcerskiego zgrupowania. Justyna Kasperkiewicz z Muzeum Przyrody i Techniki poprowadziła natomiast prezentację „Szare Szeregi – harcerze w służbie Ojczyzny” dla starszej młodzieży.

Odsłonięta w 2002 roku przy dawnej katowni UB Ściana Pamięci, przeniesiona potem do Izby Pamięci gen. Antoniego Hedy-Szarego w Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, po jego likwidacji znalazła swoje miejsce właśnie w starachowickiej „dziesiątce”. Obecni na uroczystościach kombatanci wzięli udział w jej ponownym odsłonięciu – historię tejże przedstawił Krzysztof Kasprzyk, nauczyciel historii z bogatą harcerską przeszłością.

– Od bomb, granatów i pożogi, i gorszej jeszcze w sercu trwogi, od trwogi strasznej jak konanie uchroń nas, Panie – tak pisał żołnierz poeta, 16 – letni Jan Romocki, członek Szarych Szeregów, bliski wiekiem uczniom z SP 10 zasłuchanym w żołnierskie opowieści. Pozostaje mieć nadzieję, że Ci, którym patronują Szare Szeregi nigdy wojennej zawieruchy nie doświadczą.

Gośćmi szkolnych uroczystości byli m.in:  Barbara Klusek – przewodnicząca Związku Inwalidów Wojennych, Józef Maciąg – członek Rady Kombatantów, Leszek Nowak – prezes Koła Starachowice ŚZŻAK oraz prezes Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni” Paweł Perchel, Małgorzata Ślaska – komendantka Hufca ZHP w Starachowicach i dyrekcja MPiT w Starachowicach.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała prezentacji

(aneta)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *