Strona główna Aktualności Olga Tokarczuk z literacką nagrodą Nobla

Olga Tokarczuk z literacką nagrodą Nobla

 

Jadąc samochodem otrzymała przez telefon informacje o przyznaniu jej nagrody Nobla w dziedzinie literatury, tym samy została drugą Polką w historii wyróżnioną tą prestiżową nagrodą. W roku 1996 po raz pierwszy literacką nagrodę Nobla wśród kobiet otrzymała Wisława Szymborska

W dorobku literackim pisarki należy zwrócić szczególna uwagę na takie pozycje jak: „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” czy „Księgi Jakubowe”

Olga Tokarczuk otrzymała dwie Nagrody Literackie „Nike” – za powieść „Bieguni” w 2008 roku oraz „Księgi Jakubowe” w 2018 roku. Została także nagrodzona jedną z najbardziej prestiżowych zagranicznych nagród literackich, The Man Booker International Prize za powieść „Bieguni”.

Podczas promocji swojej książki: „Księgi Jakubowe” w 2015 roku Olga Tokarczuk była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach, gdzie opowiadała o kulisach pracy nad 900 stronicową historią Jakuba Franka i frankistów.

Pisarka od lat wspiera organizacje walczące o prawa zwierząt. Na podstawie jej książki ” Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał scenariusz do filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

– Olga Tokarczuk jest nie tylko wybitną pisarką, co potwierdził właśnie werdykt Akademii Szwedzkiej. To także osoba bardzo wrażliwa na los zwierząt, czemu wyraz dawała niejednokrotnie zarówno w swojej twórczości, jak i wspierając organizacje takie jak nasza. Dlatego dzisiejszy sukces cieszy nas podwójnie – mówi Bogna Wiltowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

P Latała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x