20.5 C
Starachowice
środa, 12/08/2020
Strona główna W numerze Pamięci partyzantów AK

Pamięci partyzantów AK

W XVIII „Wrześniowych spotkaniach dzieci i Młodzieży na Wykusie” uczestniczyli uczniowie nie tylko starachowickich placówek oświatowych.

Inicjatywa organizacji spotkań, to pomysł Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Starachowicach oraz Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi, które od zawsze przywiązują dużą uwagę do krzewienia postaw patriotycznych i kultywowania pamięci historycznej wśród dzieci i młodzieży. Tegoroczne rozpoczęło się minutą ciszy za poległych partyzantów i odmówieniem modlitwy, którą poprowadził O. Zachariasz z Opactwa Cystersów w Wąchocku.

Uczniowie przygotowali występy artystyczne, prezentowali również pieśni patriotyczne poświęcone pamięci m.in oddziałom „Ponurego” majora Jana Piwnika dowódcy Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich. Zebrani mieli okazję wysłuchać gawędy druhny Anny Skibińskiej, która opowiadała o zdolnościach przywódczych  i niezwykłym kunszcie planowania walki partyzanckiej majora Jana Piwnika „Ponurego”.

Wśród uczestników spotkania, oprócz placówek – organizatorów, byli też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego nr 2 i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Skarżysku – Kamiennej oraz ze szkół podstawowych w Parszowie i Wąchocku. Niezmiennie od lat uczestniczy w nich Jacek Banaczkowski – syn Stefana Banaczkowskiego ps. „Czortek” z Wielkiej Wsi, partyzanta oddziału majora Ponurego.

Ciepły poczęstunek przygotowali dla wszystkich uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach.

(pla)

[new_comments]
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x