Strona główna / W numerze / Poprawić widoczność przy pasach

Poprawić widoczność przy pasach

Jesienno – zimowa aura to wcześniej zapadający zmrok, gorsza widoczność na drogach i przejściach dla pieszych. Nie da się ukryć, że w Starachowicach jest wiele miejsc, gdzie jest ona bardzo zła. Głównie przy drogach nie remontowanych i zarządzanych przez inne niż gmina jednostki.

Remonty dróg umożliwiły instalację lamp LED i budowę wyniesionych przejść dla pieszych. Tam gdzie ich nie było bezpiecznie nie jest nadal. Interpelował w tej sprawie na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Dariusz Lipiec.

– Już klika razy mówiłem o konieczności doświetlenia przejść dla pieszych w sposób doraźny. (…) Moim zdaniem, nie byłoby dużego wydatku finansowego, gdyby w pobliżu newralgicznych przejść: galeria Skałka, osiedle Majówka – okolice Biedronki, doświetlić światłem ledowym, zimnym. Jakie to są nakłady? Niewielkie, może zbyteczne, bo będzie wymiana oświetlenia wszystkich ulic, ale czy da się przeszacować życie ludzkie? Bardzo proszę pana prezydenta o doświetlenie newralgicznych, koniecznych – a jest ich niedużo – przejść dla pieszych – wnioskował radny.

– Jako jeden z priorytetów wskazałem, aby przygotować dokumentacje techniczne dla niebezpiecznych przejść dla pieszych na terenie naszego miasta, mimo tego że zarządcami tych dróg są inne podmioty, tj. powiat, województwo czy GDDKiA. Jak państwo zapewne zauważyliście, poprawiamy bezpieczeństwo na wszystkich drogach gminnych tam, gdzie mamy taką możliwość – odpowiedział prezydent i wymienił kilka ostatnich inwestycji, gdzie zainwestowano w poprawę bezpieczeństwa pieszych poprzez budowę wyniesionych przejść, jak np. ulice: Na Szlakowisku, al. Św. Jana Pawła II, ul. Graniczna, Kościelna czy Moniuszki lub też alternatywne przejście dla pieszych przy ulicy Konstytucji 3 Maja.

– Mamy ogromny problem związany z przejściami dla pieszych na drogach, które nie są własnością miasta. Dla nich przygotowujemy dokumentację techniczną, która będzie gotowa w tym roku. W momencie kiedy będzie ona wykonana, możemy zabrać się za realizację przebudów, doświetleń tych przejść dla pieszych. Nie trzeba do nas apelować, jesteśmy już od dawna zaangażowani w to, aby zostało to uregulowane – dodał Marek Materek.

(azab)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *