Strona główna Aktualności Radni nie przyjęli stanowiska ws. LGBT

Radni nie przyjęli stanowiska ws. LGBT

Stanowisko wobec prób wprowadzenia ideologii „LGBT” do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym było dyskutowane na sesyjnych obradach Rady Powiatu.

Już na wrześniowej sesji radni powiatowi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali przyjęcie rzeczonego stanowiska. Uchwała nie weszła jednak do porządku obrad, a radna Danuta Krępa w imieniu klubu złożyła wniosek o jej przegłosowanie na kolejnej sesji. Temat wrócił więc na obrady 31 października br.

W projekcie uchwały radni PiS: Danuta Krępa, Agnieszka Kuś, Maria Salwa, Joanna Główka, Dariusz Stachowicz i Krzysztof Serwicki  wyrazili „(…)  głęboką dezaprobatę i zdecydowany sprzeciw wobec prowadzenia przez liberalne środowiska polityczne i społeczne, prób promocji ideologii opartej na afirmacji LGBT, stojących w jawnej sprzeczności z dziedzictwem kulturowym i wielowiekowymi tradycjami chrześcijańskimi, nie tylko z Regionu Świętego Krzyża, ale także Polski i Europy”.

 – Nie zgadzamy się, aby w oparciu o źle pojętą polityczną poprawność działacze wywodzący się ze środowisk LGBT żądali praw do kształtowania podstaw programowych w edukacji naszych dzieci oraz ingerowali w przysługujące tylko i wyłącznie rodzicom prawo do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Jednocześnie deklarujemy wszelką pomoc w obronie ładu społecznego oraz opartych na Konstytucji RP praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi tradycjami i przekonaniami, a także systemu oświaty wolnego od nachalnej propagandy i prób podważenia zasad społecznych opartych na chrześcijaństwie i spuścizny wielu wieków historii Polski. Kierując się zasadą, która zawsze przyświecała Polakom na przestrzeni wieków, powodując postrzeganie Polski, jako ostoi tolerancji stwierdzamy, że pojęcie „tolerancja” staje się obecnie zakładnikiem środowiska LGBT w walce o wprowadzenie tej ideologii w szkołach, a także w życiu publicznym i politycznym – mówiła na ostatniej sesji radna Danuta Krępa, apelując o zdecydowany sprzeciw wobec tego typu prób.

W odpowiedzi, radny Sławomir Rymarczyk odczytał stanowisko koalicyjnych radnych Rady Powiatu, podpisane przez: Bożenę Wronę, Izabelę Wronę, Piotra Babickiego, Dariusza Dąbrowskiego, Jarosława Olecha, Marka Maciukajcia, Roberta Sowulę, Stanisława Wojtana, Piotra Ambroszczyka, Jana Pochecia oraz Pawła Brzozowskiego.

Artykuł 48 Konstytucji mówi: „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”. Wyznając te właśnie wartości, głęboko szanujemy każdego człowieka. Nie zgadzamy się na poniżanie, wykluczane czy dyskryminację żadnej grupy społecznej ze względu na jej cechy. Jednocześnie nie możemy zgodzić się na narzucanie nowych treści i zasad nieakceptowanych przez prawo i rodziców. Informujemy, że placówki oświatowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Starachowicki, respektują i respektować będą obowiązujące z tym zakresie prawo – mówił  radny kończąc wystąpienie stwierdzeniem: – Wszyscy jesteśmy chrześcijanami. Uważamy, że głosowanie „za” lub „przeciw” proponowanej przez państwa uchwały nie ma nic wspólnego z naszą wiarą.

Radne Prawa i Sprawiedliwości: Danuta Krępa, Joanna Główka i Maria Salwa argumentowały projekt uchwały „zgubną dla kraju ideologią” będąca „zagrożeniem dla dzieci”. Podkreślały chrześcijańskie korzenie Polski w obronie, których należy stanąć. Radna Danuta Krępa zaapelowała o głosowanie zgodnie z sumieniem i nieodrzucanie projektu uchwały tylko dlatego, że zaproponował ją Klub Prawa i Sprawiedliwości.

O tym, że Rada Powiatu nie jest odpowiednim organem do stanowienia prawa oświatowego czy światopoglądowego mówili kolejni radni. Ryszard Nowak – członek Zarządu Powiatu przypominał, że dotychczas w szkołach prowadzonych przez Powiat nie było żadnych prób wprowadzania ideologii LGBT, a radny Ambroszczyk wyraził opinię, że przyjęcie zaproponowanego przez klub PiS stanowiska może doprowadzić to tego, że Rada Powiatu będzie uchwalać prawo przeciwko komuś. Podkreślił, że wartości chrześcijańskie są mu bliskie, ale wraz z nimi należy się kierować zasadą miłości bliźniego.

Za przyjęciem uchwały było 9 radnych (klub radnych PiS oraz Ryszard Nowak), 12 osób było przeciw.

(aza)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Koronawirus

0
Dodaj komentarzx
()
x